výstraha

Na Česko udeřila vichřice! Bez proudu skončily tisíce domácností

Téma:

Do Česka se přihnal silný vítr. Hasiči od pondělního poledne vyjížděli k polámaným stromům, na Litoměřicku spadl sloup vysokého napětí na železniční trať, doprava se ale kvůli popadaným stromům zastavila na celé řadě dalších míst napříč celou republikou. Problémy nebyly jen v dopravě, bez proudu skončilo několik tisíc domácností.

Varování meteorologů se vyplnilo a Česko zasáhl v pondělí po poledni silný vítr. Potíže zpočátku hlásily především severní a západní Čechy, kde hasiči vyjížděli k popadaným větvím a stromům na silnicích, odpoledne už byla ale situace vypjatá i v dalších částech republiky.


"Začalo foukat a hasiči vyjeli v kraji k zatím sedmi případům spojeným s větrem. Pětkrát se jednalo o spadlý strom a dvakrát o technickou pomoc, kdy došlo k poškození střech budov," sdělil mluvčí plzeňských hasičů Petr Poncar.

 

Nejsilnější vítr naměřili meteorologové na Sněžce, kde nárazy dosahovaly rychlosti až 137 kilometrů v hodině.

 

Zasáhl váš kraj silný vítr? Pošlete nám fotku na email zpravy@nova.cz nebo náš facebook. Děkujeme!

 

On-line reportáž

Česko zasáhl velmi silný vítr

21:17

Silný vítr vydrží i přes noc. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu je platná pro většinu republiky vyjma Zlínského kraje a končí až s zítřejší druhou hodinou odpoledne.

21:10

Nejsilnější nárazy aktuálně ČHMÚ naměřil na Klínovci, kde k 20:00 foukalo rychlostí až 93,6 kilometrů v hodině.

20:43

Nejsilněji dnes foukal vítr na Sněžce, kde v nárazech dosahoval intenzity orkánu. Meteorologové naměřili až 137 kilometrů v hodině.


 

Ve Velkých Žernosecích na Litoměřicku spadl krátce po poledni sloup vysokého napětí na vlakovou trolej a trať. "V okolí hořela tráva. Provoz na trati byl zastaven, trolejové vedení bylo vypnuto," informoval mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Vlaky mezi Sebuzínem a Žernoseky nejezdily až do 17. hodiny.

 

Zastavena byla také železniční doprava na trati Rakovník - Bečov nad Teplou. Nedaleko Žlutic spadl na koleje strom, před kterým musel zastavit osobní vlak. V úseku Žlutice - Protivec byla zavedena náhradní autobusová doprava.

 

GALERIE: Spadlý sloup vysokého napětí

1
/
13
Zdroj: HZS Ústecký kraj
Spadlý sloup vysokého napětí - Velké Žernoseky - 5

 

Problémy hlásily také vlaky na trati 210 v úseků Praha - Vrané nad Vltavou - Čerčany - Vrané nad Vltavou - Dobříš a zpět. "Vlak Os 2015 stojí před spadlým stromem v úseku Měchenice - Čisovice," uvedly České dráhy na svém informačním portálu.

 

Další problémy s trakčním vedení hlásila železnice v úseku Lysá nad Labem - Ústí nad Labem. Poruchu trakčního vedení odstraňovali také mezi pražskými Běchovicemi a Úvaly, vlaky mezi Kolínem a Prahou tak čekal odklon.

 

Kvůli spadlému stromu nabíral zpoždění vlak Os 27915 z Nepomuku do Blatné. Krátce před čtvrtou se pak zastavila doprava mezi Kutnou horou a Zručí nad Sázavou.

 

Spadlé stromy komplikovali v pondělí také silniční dopravu. Komplikace byly například v Sezimově Ústí nebo třeba u Dvora Králové.

 

Komplikace se ale nedotkly jen dopravy, kvůli popadaným stromům a větvím skončilo až sedm tisíc domácností bez proudu.

 

 

V Praze hasiči zasahovali kvůli spadlému stromu v ulici Kamýcká a kvůli plechové boudě na vozovce také v ulici K Šeberáku. Jen pražští hasiči do 16:00 zasahovali kvůli silnému větru celkem 20krát. 

 

"Policisté v součinnosti s pražskými hasiči řeší v posledních hodinách celou řadu mimořádných událostí v souvislosti se silným větrem. Apelují proto na řidiče a chodce, aby byli obezřetní," uvedla policie na Twitteru.

 

"V souvislosti se silným větrem evidují středočeští hasiči v současné chvíli přes padesát událostí. Takto zasahovali hasiči ze stanice Dobříš u stromu, který hrozil pádem na dům a dětské hriště," informovali středočeští hasiči před pátou hodinou odpoledne.

 

"Od pondělních 15:00 do 18:30 přijalo krajské operační středisko hasičů hlášení asi o třicítce událostí, které zapříčinil silný vítr," informovala mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová.

 

 

V Hořicích spadl strom na dvě osobní auta, událost se obešla bez zranění. V Červeném Kostelci pak ze střechy u čerpací stanice odlétl kus plechu, který prorazil nádrž s plynem. Hasiči místo zajistili, v okolí naštěstí nebyly naměřeny výbušné hodnoty.

 

"Jednotky také zajišťovaly uvolněné části střech na jaroměřském autobusovém nádraží, černilovské základní škole a na jednom objektu v Kocbeřích. Na dalších místech v kraji odklízeli profesionální i dobrovolní hasiči stromy ze silnic," doplnila Götzová.

 

Silný vítr zasáhl také sousední Německo, kde komplikuje železniční i automobilovou dopravu. Provoz byl v pátek omezen na desítkách vlakových tratí, většina z nich jsou ale vnitrostátní.

 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před silným větrem platí od pondělního dopoledne do úterních 14 hodin, kdy by měl začít slábnout. Zasáhnout by měl všechny kraje kromě Zlínského.

epa TN.cz