Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.6. 2018 20:58
Výstraha ČHMÚ

Českem se prohnaly bouřky! Voda vyplavila sklepy, padaly kroupy

Zdroj: TV Nova

Česko v pátek opět zasáhly silné bouřky. Meteorologové před nimi vydali výstrahu. Pro Prahu, Středočeský, Plzeňský, Jihočeský kraj a pro Vysočinu platila i výstraha před povodněmi. Bouřky se přes území Česka postupně přesunuly směrem od západu na východ

Jako poslední řešili následky bouřek hasiči na východě republiky. "Ve třech obcích na Hranicku, přesněji Potštát, Parturtovice a Střítež nad Ludinou vyjižděli hasiči k úklidům komunikací a také k čerpání sklepů. Ve čtyřech případech zasahovali hasiči u spadených stromů ( 2x Olomoucko, 1x Přerovsko, 1x Šumpersko). Z celkového hodnocení oproti jiným krajům se bouřky obešly bez větších komplikací," napsal mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák.

 

Na jihu Moravy odstraňovali hasiči na devíti místech popadané větve a u dvou domů museli vyčerpávat vodu ze sklepů. V pěti obcích hasiči čistili bahnem znečištěné komunikace.

 

"V Rosicích museli odstranit nebezpečně visící vstupní bránu u tamního zámku, aby nespadla. Na železnici u obce Zastávka narazil vlak do spadených větví. Hasiči tam rovněž odklidili popadané části stromů. U této nehody se nikdo nezranil a zásah si převzala jednotka Správy železniční dopravní cesty," prozradil Jan Dvořák z HZS Jihomoravského kraje.

 

13

GALERIE: Bouřka

Zdroj: AKTU.cz

Bouřka v Praze - 1

Hodnocení:

 

Bouřky kolem poledne udeřily v západní polovině republiky a ve středních Čechách. Pomalu postupovaly dále na východ. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platila pro většinu krajů až do 23. hodiny.

 

Silný déšt a vítr zastavil provoz dvou pražských přívozů. V Hostivici byly kvůli bouřce domácnosti bez proudu. Kroupy padaly ve většině středních Čech, kvůli bouři zastavilo na chvíli provoz i ruzyňské letiště.

 

 

V odpoledních hodinách se bouřky přesunovaly přes Vysočinu na východ republiky. "V okrese Jihlava se vyskytuje velmi silná bouřka s kroupami a přívalovým deštěm s krátkodobými úhrny kolem 40 mm. Bouřka velmi zvolna postupuje k severu a v nejbližší době zasáhne i okres Havlíčkův Brod," informovali po 16. hodině meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

 

Podle meteorologů se v zasažených oblastech měli připravit na rychlý odtok vody ze svahů. Hrozilo rozvodnění menších toků a zatopení níže položených míst, kupříkladu podjezdů a sklepů. Voda také mohla podemlýt silnice.

  

 

Vtrhnout by k nám mohly i v sobotu, výstraha platí od 11. do 23. hodiny pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Varování mohou odborníci ještě upravovat na základě předpovědních modelů, s bouřemi počítají i v neděli.

Bouřka v Praze - Karlův most: 

 

Experti varují i před lokálními povodněmi. "Vzhledem k předpovídaným bouřkám s přívalovými srážkami mohou hladiny toků poměrně rychle reagovat, a to zejména v Čechách v oblastech s výraznějším nasycením po předchozích deštích," uvedli ve výstraze.

VIDEO: Bouřka v centru Prahy 

 

Varování, které nabádá k povodňové bdělosti, platí pro Prahu, Středočeský, Plzeňský, Jihočeský kraj a Vysočinu. Řeky budou stoupat od pátečního poledne do sobotní 6. hodiny ráno.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Panika z bouřky? Řiďte se těmito pravidly a přežijete ji bez újmy

epa TN.cz