Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 12. 2018
Smutný průzkum

Na českých školách trápí děti šikana! Učitelé ji však ignorují

Šikana
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Případů šikany na českých školách stále přibývá. Se šikanou se setkaly již tři čtvrtiny žáků prvního a dvě třetiny druhého stupně, informoval deník Právo. Problém šikany považuje za výjimečný až 93 procent učitelů, vyplývá z průzkumu společnosti Scio.

Šikana je stále vážným problémem, který trápí děti na českých školách. Ve třídě se často s šikanou setkalo na prvním stupni 17 procent dětí, občas pak 56 procent. Na druhém stupni 15 procent žáků uvedlo, že je šikana velmi častá. Fyzické ubližování se podle poloviny děje alespoň někdy.

 

"Trend je takový, že čím častěji se na škole děti setkávají s násilím ve smyslu nadávek či ponižování tím pravděpodobnější je, že se tam objevuje i násilí fyzické," sdělil Právu Martin Drnek z vedení společnosti Scio.

 

 

Podle průzkumu šikana souvisí s prostředím, atmosférou, s prostory školy nebo přetěžováním žáků obtížnou domácí přípravou. Za fyzické ubližování může také vztah učitelů k žákům a jejich pedagogická schopnost.

 

Až 43 procent dětí nezná nikoho, komu by se se svým problémem mohly svěřit. Podobný počet dětí také uvedl, že v jejich škole není nikdo, kdo by uměl řešit problémy se šikanou.

 

Podle Martina Drnka učitelé šikanu nevnímají a vyplývá to i z čísel. Až 79 procent učitelů uvedlo, že se šikana na jejich škole objevila výjimečně, 14 procent se s ní nesetkalo vůbec a pouze 7 procent řeklo, že je šikana na škole pravidelná.

reg TN.cz