Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 6. 2018
Nástrahy na oči

Na dovolené můžete přijít o zrak! Odborníci radí, jak se chránit

Pár u moře
Zdroj: Getty Images
Sluneční brýle jsou základ (ilustrační foto)

Dovolenou většina lidí považuje za příjemný odpočinek od práce a starostí. Jenže se rychle může změnit v pořádně nepříjemnou záležitost - zvlášť pokud vás postihnou zdravotní potíže. Lékaři teď nabádají, abychom si v létě chránili především oči.

Ostré slunce, písek na pláži, sinice ve vodě a prudký vítr. To jsou hlavní faktory, které ohrožují naše oči na dovolené. V krajním případě může dojít až k trvalému poškození zraku. Odborníci proto radí své oči co nejlépe chránit.

 

Nezáleží na tom, jestli volno trávíte v Česku, nebo v zahraničí, prudké sluneční záření je nebezpečné vždy. Sluníčko může způsobit záněty rohovky a spojivky, které jsou velmi bolestivé. Projevují se řezáním, pálením a zarudnutím oka i víček.

 

"Tyto stavy jsou velmi nepříjemné, bolestivé a obtěžující, i když většinou nezanechávají trvalé následky a lze je léčit očními kapkami a mastmi. Větší problém může nastat u alergiků, kdy záněty mohou přejít do chronické podoby," varoval Pavel Stodůlka ze sítě očních klinik.

 

 

Sluneční záření může způsobit i šedý zákal, který se dá léčit jedině operací, nebo trvalé poškození sítnice, které je nevratné. "Proto se nikdy nedívejte přímo do slunce. Není to jen nepříjemné, ale i nebezpečné," doplnil Stodůlka.

 

Oči můžete jednoduše chránit slunečními brýlemi, které byste měli nosit vždy, když slunce prudce svítí. Brýle by měly mít kvalitní UV filtr, nejlépe hodnoty 400. Ještě důležitější než pro dospělé jsou sluneční brýle u dětí. Časopis dTest proto dětské brýle testoval.

 

Tým dTestu koupil 16 modelů slunečních brýlí, které stály od 80 do tisíce korun. Ochranu před UV zážením skvěle plnily všechny testované brýle. Poté už se lišily jen v odolnosti vůči pádu nebo poškrábání. Při nákupu radí odborníci zkontrolovat, jestli dítěti brýle dobře sedí. Obroučky by měly být z pružného materiálu.

 

 

Před dalšími nástrahami, které na dovolené na náš zrak číhají, se dá chránit také brýlemi - potápěčskými. Na koupalištích často voda obsahuje velké množství chloru, který může způsobovat štípání, pálení nebo zarudnutí očí. V neudržované vodě mohou být naopak sinice.

 

Zrak může poškodit i slaná voda, písek nebo vítr. "Působením větru či slané vody může dojít ke vzniku zánětu spojivek, který je nutné vždy zaléčit příslušnými kapkami," uzavřel Stodůlka.

epa TN.cz