předpověď počasí

Na Evropu se řítí obří cyklóna! Takhle ovlivní počasí v Česku

Větrné počasí
Zdroj: Getty Images, severe-weather.eu
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 11:52
19.11. 2019 11:21
Téma:

V posledních dnech se nad Evropou zformovala hluboká cyklóna, která se momentálně nachází nad Británií. S sebou přinese vítr o rychlosti až 100 km/h. Pobřežní státy zasáhnou vlny vysoké osmnáct metrů. A tlaková níže bude mít také vliv na Česko. Na rozdíl od ostatních států se však dočkáme oteplení.

Prudká bouře dorazila k Evropě od největšího ostrova na světě Grónska. I když cyklóna oslabuje, doprovází ji stále silný vítr. Podle Severe Weather dorazí nepříznivé počasí do západní Evropy v úterý večer. 

 

Nejhorší situace by měla být v Irsku a ve Velké Británii. Oblasti zasáhne vítr o rychlosti 90 až 100 km/h. Cyklóna také rozbouří moře a vlny dosáhnou 16 až 18 metrů. Už teď se státy potýkají s nepříznivým počasím. Na většině místech totiž teploty klesly pod - 9 °C. 

 

Kromě mrazu se lidé potýkají také se silným deštěm. Britská agentura pro životní prostředí proto vydala výstrahy před povodněmi pro Anglii, Skotsko i Wales, informoval deník Mirror

 

Cyklóna ovlivní také počasí v České republice. "Tlaková níže se z Velké Británie přesune přes Biskajský záliv až nad západní Středomoří a koncem týdne k nám kolem ní začne proudit teplý vzduch od jihozápadu a to zejména ve vyšších vrstvách atmosféry, takže o víkendu kvůli ní budeme mít inverzní charakter počasí," vysvětlila Dagmar Honsová z Meteopressu.

 

 

Ve středu bude oblačno až zataženo, postupně se od jihovýchodu místy objeví déšť. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C, přes den se vyšplhají až na 13 °C. Podobné počasí bude také ve čtvrtek. Nejnižší teploty 9 až 5 °C, nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C. 

 

Zataženo bude také v pátek a teploty zůstanou stejné jako předchozí den. Čeká nás déšť nebo mrholení. V sobotu bude zataženo, ojediněle mrholení. Na horách může být podle Českého hydrometeorologického ústavu i polojasno. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, přes den se vyšplhají na 12 °C. 

 

Od neděle do úterý nás čeká spíše zatažená obloha a ojediněle mrholení. V noci teploty klesnou na 7 až 2 °C, přes den se budou pohybovat mezi 5 až 10 °C. 

Podívejte se na aktuální předpověď počasí pro Česko:

 

TN.cz