Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Předpověď počasí

Na Evropu se řítí zbytky hurikánu. Napáchají pořádnou paseku

Zdroj: TV Nova

K Evropě se řítí pozůstatky hurikánu Helene. Zatímco Velká Británie Irsko se připravují na velmi větrný týden, počasí v Česku takzvaný exhurikán ovlivní jinak - přinese vysoké teploty.

Jak upozornil portál Severe Weather Europe, jako první dorazí k irským a britským břehům exhurikán Helene, který se změnil na tlakovou níži. Přinese vítr a déšť.

 

Za Helene ovšem následují ještě další dvě tlakové níže, které budou podle předpovědi silnější - a potenciálně s sebou mohou přinést vichřici o síle hurikánu.

 

"Exhurikán Helene ovlivní počasí i u nás. Zatímco na Britských ostrovech bude větrno, k nám bude od jihozápadu proudit velmi teplý vzduch," řekla TN.cz v pondělí dopoledne meteoroložka Dagmar Honsová. Bude tak o deset stupňů tepleji, než je v této době běžné.

 

"Teplé proudění se sem bude dostávat i díky tomu, že exhuríkán Helene ustoupí dále nad Irsko a umožní tam vpád teplého vzduchu do střední Evropy," doplnila Honsová.

 

 

V pondělí bude jasno až polojasno, nejvyšší teploty přes den vystoupí na 23 až 27 stupňů, v 1000 metrech na horách bude kolem osmnácti stupňů. Slabý, na Moravě a ve Slezsku během dne mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 6 metrů za sekundu.

 

V úterý bude převážně jasno, ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C. Mírný jižní vítr opět 2 až 6 metrů za sekundu.

 

I ve středu bude podle předpovědi jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 5 metrů za sekundu.

 

Tropy vydrží i ve čtvrtek. Ranní teploty budou mezi 11 a 15 stupni, přes den bude opět 26 až 30 stupňů. Obloha bude jasná nebo polojasná. Slabý jižní vítr bude foukat rychlostí 1 až 4 metry za sekundu.Počasí se začne kazit v pátek. "Polojasno, během dne od západu oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami, místy i bouřkami. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C. Mírný jižní vítr 3 až 7 metrů za sekundu se bude od západu měnit na západní a v bouřkách přechodně zesílí," píše ČHMÚ.

 

Od soboty do příštího pondělí meteorologové předpokládají mírné ochlazení. Bude polojasno až oblačno, zpočátku místy, postupně ojediněle, přeháňky. Nejnižší noční teploty 10 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 23 °C.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí: 

pez TN.cz