invazivní druh

Na Floridě chytili rekordně velkou krajtu. Obří samice byla březí

Obrovský had na Floridě
Zdroj: facebook, Big Cypress National Preserve
Krajta měřila víc než pět metrů

Více než pětimetrového hada objevili vědci v přírodní rezervaci Big Cypress na Floridě - jedná se o tamní rekord. Více než šedesátikilová krajta by bez problémů dokázala pozřít srnku. Obrovská had byl navíc březí, v jeho těle se nacházelo 73 vajec.

Vědcům se v přírodní rezervaci Big Cypress na Floridě podařilo chytit rekordně velkou krajtu - svým "úlovkem" se pochlubili na fotografii, kde obrovského hada drží hned čtyři muži. Zvíře bylo dlouhé více než pět metrů a vážilo 64 kilogramů - krajtu s takto impozantními rozměry v přírodní rezervaci ještě nikdo neviděl.

 

Ba co víc, ukázalo se, že veliká samice krajty tmavé byla březí - nacházelo se v ní až 73 vajec. Vědcům poslouží k výzkumu a dalšímu odchytu samic. Vypustí zpět do přírody samce, na které umístí sledovací zařízení. Díky tomu se dostanou k dalším samicím.

 

 

Krajta tmavá je invazivní druh - pochází z Barmy a na Floridě nemá přirozeného predátora, proto se tam nekontrolovaně množí a představuje hrozbu pro původní druhy. I přes nejrůznější opatření se úřadům stále nedaří s ní efektivně bojovat. Od roku 2012 tam dokonce platí zákaz dovozu tohoto druhu hada ze zahraničí.

sei TN.cz