ZÁKAZ DEMONSTRACE

Na Hamáčka míří trestní oznámení kvůli vymáhání vládních opatření

TK vlády, Jan Hamáček
Zdroj: TV Nova
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)
Roman Dolejský
Roman Dolejský
9.3. 2021 12:14
Téma:

Na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) podal v úterý trestní oznámení advokát Norbert Naxera. Jeho klient se chtěl dostat na demonstrace proti vládním opatřením, což mu ale policie znemožnila kvůli vládním opatřením.

Michael Svatoš se pokoušel minulou sobotu dostat na demonstraci proti vládním opatřením do Písku. Tam měl nejen vystoupit, ale dle popisu jeho advokáta Norberta Naxery také působit jako nezávislý novinář.


Na náměstí se ale nedostal, přes policejní zátarasy mohli až na několik výjimek projít jen obyvatelé Písku. "Žalobce má za to, že zásah, kterým mu bylo znemožněno účastnit se demonstrace, byl nezákonný, i přestože byl na základě usnesení vlády, protože usnesení vlády není zákon a nesmí být v rozporu se zákonem a ústavním pořádkem," stojí v trestním oznámení na Jana Hamáčka. Jsou v něm ale zmínění i policisté a úředníci, kteří se podíleli na zákazu demonstrace a na kontrolách.

Anketa

Měla by být v době epidemie koronaviru omezená účast na demonstracích?

Hlasovalo 4954 lidí.

"Dnes jsem podal trestní oznámení na ministra vnitra Jana Hamáčka a další neznámé pachatele a dále, v zastoupení klienta, pana Michaela Svatoše, obsahově prakticky stejnou žalobu ke správnímu soudu. Naším cílem je po vyčerpání řádných opravných prostředků podat stížnost k Ústavnímu soudu s návrhem na zrušení usnesení vlády, kterým se zakazuje cestovat mezi okresy pro rozpor s ústavním pořádkem, více v samotné žalobě a trestním oznámení," doplnil v úterý k trestnímu oznámení Naxera.

 


 

Redakce TN.cz požádala o vyjádření Jana Hamáčka prostřednictvím ministerstva vnitra, zatím bez reakce.

 

Zde se podívejte na znění obou trestních oznámení:

Trestní oznámení na Jana Hamáčka a další [pdf]

Trestní oznámení ke správnímu soudu ohledně demonstrace v Písku [pdf]

 

Ústavní soud zrušil část vládních opatření pro maloobchody a služby. Podívejte se na únorouvou reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz