Jak zachází s ostatky?

Na hřbitov najel bagr. Záběry ze stavby rozčílily Kolíňáky. VIDEO

Téma:

Velký rozruch vyvolaly plány Farní charity vystavět v Kolíně na místě nepoužívaného hřbitova komunitní centrum. Místní zuří kvůli nakládání s ostatky nebožtíků. Na místě totiž pracuje i těžká technika a hlínu nakládá bagr. Charita se brání, že postupuje podle zákona a všechny tělesné ostatky byly pečlivě vybrány a budou znovu pohřbeny.

Stavba komunitního centra Farní charity v prostoru hřbitova u kostela svatého Víta v Kolíně se nelíbí místním obyvatelům. Fotografie a video bagru nakládajícího hlínu rozčílily ve facebookové skupině stovky obyvatel města. Diskuze se plní výrazy jako hnus, ostuda či zrůdnost a lidé požadují, aby takovéto práce byly hned přerušeny.

 

Na záběrech jsou vidět náhrobky naskládané na jedné hromadě, dřevěné bedny, do nichž podle svědků jsou ukládány ostatky a hlavně bagr, který lžící nakládá hlínu na korbu dodávky.

 

Hlínu ještě přebírají dva muži. Jeden z nich na korbě naložený materiál rozhrnuje a občas něco odhazuje do bílého plastového kýble. Druhý muž hlínu přebírá předtím, než ji nabere bagr, a nalezené předměty odnáší do kolečka.

 

Podle ředitelky Farní charity Kolín Lucie Růžkové Rybárové jsou ovšem z hlíny již dávno ostatky odstraněny. "S ostatky je nakládáno podle zákona. Jsou schraňovány na jedno místo a budou pohřbeny o kus dál na hřbitově za účasti pana faráře. Nakládáme s tím místem tak pietně, jak jen to jde. Hlína, která se odváží, je čistá hlína bez ostatků," řekla TN.cz Růžková Rybárová.

 

Stejně tak původní náhrobky plánuje charita zachovat. "Jakmile bude plán, tak po dohodě s farností a s odborníkem budou rozmístěny kolem kostela," slibuje ředitelka Farní charity Kolín. Na práce podle ní dohlíží i archeologové.

 

 

Jelikož se jedná o záležitost státní správy, nemá kolínská radnice prostředky, jak případně zasáhnout. "Byli jsme ujišťováni, že to Národní památkový úřad (NPÚ) bude hlídat a investor (Charita) má dané podmínky. NPÚ jim nařídil i archeologický dozor. Tyto fotky jsem poslal na Stavební úřad a NPÚ, aby se podívali na průběh," uvedl místostarosta Kolína Michael Kašpar v diskuzi na facebooku. Připomněl také, že příslušný pozemek město nikdy nevlastnilo.

 

Podle ředitelky Charity může za odpor, který práce na hřbitově vyvolaly, částečně i špatná historická zkušenost. Na konci 80. let totiž hřbitov stál v cestě výstavbě nového mostu přes Labe. Ten jej doslova rozpůlil a část hřbitova byla zastavěna.

 

 

"S ostatky tam nakládali různě. Lidé si je nosili domů a podobně," připomíná Růžková Rybárová. "Objevili jsme tam kusy polystyrénu, které vypadají jako kosti. Někdo to tam o víkendu pohazuje kolem stavby, aby to vypadalo, že se s těmi ostatky nakládá jako za dob těžkého socialismu. Nic takového se tam ale neděje!" řekla ředitelka Farní charity.

 

Místní se podivují i nad tím, proč má na místě starého hřbitova vzniknout komunitní centrum. Původní projekt počítal s místem, kde by se zde farníci s rodinami mohli scházet po mši v přilehlém kostele. To již po rekonstrukci fary není potřeba. Projekt tak přešel na Charitu. "Farnost ani Charita nemají jiný prostor, kde by se něco podobného dalo zrealizovat. Pozemek je v rámci územního plánování zastavitelný. My nežádali o žádnou výjimku," dodala Růžková Rybárová. Prostor využije třeba pro pořádání akcí pro rodiny, pro ty, kteří pečují o nemocné blízké, nebo k pořádání seminářů.

 

Projekt podporuje i římskokatolická církev, která Farní charitě pozemek darovala. Kolínský farář Ján Halama poukázal na to, že hřbitov byl v minulosti zničen výstavbou mostu. "Považovali jsme za smysluplné vytvořit na zdevastovaném a rozkradeném bývalém hřbitově něco nové a smysluplné, co by přinášelo užitek lidem, žijícím na Zálabí, a také v celém Kolíně. Výstavbu komunitního centra za smysluplnou považujeme," doplnil Halama.

vbo TN.cz