Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.2. 2017 15:25
pověry a zyvky

Na Hromnice o hodinu více! Proč se to říká? S časem to nesouvisí

Hromnice
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Na dnešní den připadá svátek Hromnice. Nejspíš každý si ho spojí s pořekadlem "Na Hromnice o hodinu více". Napadlo vás ale někdy, proč se to říká? A proč se vlastně Hromnice slaví?

V lidovém křesťanství se Hromnice staly důležitou oslavou přicházejícího jara. Dodnes se v tento den v kostelích světí svíce, tzv. hromničky, které se během bouřky dávají do okna, aby ochránily domácnost. V dřívějších dobách na Hromnice definitivně končila vánoční doba - sklízely se betlémy a někdy i vánoční stromečky.

 

Hromnice jsou svátkem, ke kterému se váže nejvíc pranostik a pořekadel - je jich kolem čtyřiceti. A jak je to tedy s tou hodinou navíc? Rozhodně to nemá nic společného s tím, že by se posunoval čas, ani den nebude mít rázem o hodinu navíc, i když by se to mnohým lidem líbilo. Souvisí ale s oslavami jara a prodlužováním dne. Odtud tedy o hodinu více světla než při zimním slunovratu!

 

Podle evangelií Hromnice odkazují k události, kdy Panna Marie přinesla podle židovského obyčeje svého prvorozeného syna 40. den po narození do jeruzalémského chrámu, aby jej jako prvorozené dítě zasvětila Bohu. Prorok Simeon ho v chrámu nazval "světlem k osvícení pohanů".

 

Zvyky

Lidé v minulosti věřili, že kdo by na Hromnice tancoval, vtipkoval či klel, přivolal by na sebe neštěstí. Ženám se v tento den zakazovalo šít, lidé byli přesvědčeni o tom, že jehla přitahuje blesky, a mohla by tak podpálit stavení.

 

Při prvních jarních bouřkách podle pověr hromy zaháněly zlé duchy do skrýší. Při prvním zahřmění Slované klekali na zem a líbali ji. Aby lidé pomohli duchy zahnat, přemisťovali ve světnicích židle a stoly, hýbali nádobím a před vraty zatínali sekery do země.


 

Pranostiky

Říká se, že pokud je na Hromnice jasno, bude zima trvat ještě minimálně dalších šest týdnů. Pokud je naopak zataženo, sněží nebo prší, dá se očekávat rychlý nástup jara. A jaké další pranostiky se s Hromnicemi vážou?

Na Hromnice jasná noc, bude ještě mrazů moc.

Na Hromnice, zimy polovice.

Zelené Hromnice - bílé Velikonoce.

mom TN.cz