Řádění živlu

V Indickém oceánu se zformovala monstrózní cyklóna. Hrozí další škody

michora
Zdeněk Michora, Anna Křenková
Aktualizováno 21:36
17.5. 2021 13:47
Téma:

Na jihozápadním pobřeží Indie řádí od víkendu první silná bouře sezóny, cyklón Tauktae. Provází ho vítr o rychlosti 140 km/h, přívalový déšť způsobuje záplavy. Zahynulo už šest lidí, živel míří na sever směrem k Bombaji. Bouře zatím neustupuje a neusnadňuje život zemi, která se stále potýká s obrovskými nárůsty koronavirových obětí.

Cyklón, který v posledních dnech zesílil, dosáhl podle meteorologů stupně cyklónové bouře. Jedná se o nejsilnější bouři od roku 1998. Cyklón se prohnal přes indické státy Kérala, Karnátaka, Góa a Maháráštra rychlostí zhruba 10 kilometrů v hodině. Celkem má už šest obětí a tisíce lidí se musely evakuovat. Informace přinesl portál BBC.

 

Cyklón zatím nezpomaluje a v pondělí v noci by se měl státem Gudžarát prohnat rychlostí 160 kilometrů v hodině. Aktuálně probíhá evakuace obyvatel a státu hrozí další obří škody

 

Ve státě Goá zahynula žena, na kterou spadla kokosová palma. Další obětí je muž, který jel na skútru a zabil ho vyvrácený sloup elektrického vedení.

 

 

Mohutná bouře komplikuje v postižených oblastech již tak kritickou situaci v boji s koronavirovou pandemií. Popadané stromy a zničené silnice znamenají potíže se zásobováním. Mnohde je zničené elektrické vedení. Záchranné práce se navíc protahují kvůli hygienickým opatřením.

 

Na jihozápadním pobřeží Indie donedávna ničivé cyklóny neznali, jsou výsledkem oteplování Arabského moře.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz