výstup do vesmíru

Astronauti měnili na ISS část chladícího systému a kamery

Drew Feustel při výstupu mimo ISS
Zdroj: NASA
Téma:

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici vyrazili na další výstup do vesmíru kvůli výměně důležité součástky, která ovládá část chladícího systému. Inženýři Drew Feustel a Ricky Arnold součástku přesunuli k robotickým rukám, následně ji vyměnili za vadnou součástku. Čekala je také výměna kamerového systému a komunikačního přijímače v laboratoři Destiny. Astronauti do vesmíru vyrazili ve 14:10.

Jedná se o padesátý výstup do vesmíru z modulu Quest, ostatní výstupy se uskutečnily z ruského modulu, informuje NASA. Celkově jde o 210. opuštění stanice.

 

Astronauti do vesmíru vystoupili krátce po druhé hodině, přenos z příprav začal už ve 12:30.

 

Feustel a Arnold během celé mise měli připravit náhradní Podsystém řízení průtoku čerpadla (PFCS), součástku přesunout k robotickým pažím Dextre a Canadarm2, které ji dále připravily k finální instalaci. Obě robotické paže byly řízeny z řídícího centra na Zemi.

 

 

Astronauti následně poškozenou součástku sundali a nainstalovali novou. Kromě výměny PFCS je také čekala oprava kamerového systému v laboratoři Destiny a výměna komunikačního přijímače.

 

 

PFCS se stará o průtok tekutého amoniaku v části externího chladícího systému Mezinárodní vesmírné stanice. Další nezbytné opravy stanice jsou naplánované na 14. června.

klma TN.cz