satelitní snímky

Na jaderné střelnici KLDR je pořádně živo, areál se vylepšuje!

Téma:

Severokorejský diktátor Kim Čong-un navzdory svému slibu, že je připravený vzdát se atomových zbraní pravděpodobně dále zdokonaluje svůj jaderný arzenál. Naznačují to satelitní snímky americko-korejské výzkumné agentury, které mají zachycovat dostavbu klíčové infrastruktury v areálu jaderného střediska.

Je to jen pár týdnů, co před zraky zahraničních novinářů ničili severokorejské testovací středisko Pchunggje-ri, symbol Severní Koreji jako jaderné mocnosti. Gesto, které mělo spolu s historickým jednáním v Singapuru, vydláždit cestu jadernému odzbrojení KLDR, ale bylo možná jen divadlem.

 

Podle satelitních snímků zveřejněných institutem 38 North se totiž zdá, že Kim Čong-un i přes své sliby zbrojí dál. Vylepšení se mělo dočkat zařízení na výrobu plutonia v jaderném středisku Jongbjon, kde mělo navíc vyrůst i několik menších budov.

 

"Komerční satelitní snímky z 21. června naznačují, že zdokonalování infrastruktury ve středisku pro jaderný výzkum v Jongbjonu pokračuje závratným tempem,"

 

Stavební práce nemusí být podle odborníků nutně v rozporu s nedávno uzavřenou dohodou o denuklearizaci. Spojené státy se ale, jak ukazuje jednání amerického ministra obrany Mattise v Jižní Koreji, raději mají na pozoru.

 

 

"Americké a jihokorejské vojenské síly zůstávají jednotné, ostražité a připravené zasáhnout proti jakékoliv hrozbě. S tím souvisí i zachování stávajícího počtu amerických vojáků na Korejském poloostrově," zveřejnil Matiss.

 

I přes zrušení společných vojenských cvičení USA a Jižní Korey tak na poloostrově nadále zůstane přes 28 000 amerických vojáků.

Petra Matýsková / klma tn.cz / TV Nova