přírodní živel

Na Japonsko se řítí supertajfun! Hrozí povodně, vítr dosáhne 315 km/h

Supertajfun Hagibis
Zdroj: Himawari-8 Satellite
Nad Oceánií sílí supertajfun Hagibis
Regina Zajícová
Regina Zajícová
8.10. 2019 5:45
Téma:

Na Japonsku se řítí supertajfun Hagibis. Dosáhl už páté kategorie. Doprovází ho vítr o rychlosti 259 km/h. Zatím se nachází nad souostrovím Mariany v Oceánii, dostat by se měl ale až k Japonsku a jeho rychlost se má ještě zvýšit!

Podle Joint Typhoon Warning Center (Centrum pro varování před tropickými cyklónami) se za posledních dvanáct hodin z tropické bouře stal supertajfun Hagibis. Ze 145 km/h vítr zesílil až na 259 km/h. Dosáhnout by však měl až 315 km/h.

 

Podle Severe Weather zesiluje ještě rychleji, než se původně předpokládalo. Momentálně se nachází nad souostrovím Mariany, ale postupně se dostane i k dalším oblastem. Ke konci týdne ohrozí také Japonsko. Kromě větru ho doprovodí také silné deště.

 

"Hagibis zesiluje na supertajfun 5. kategorie a zatímco tamní meteorologická služba nyní upozorňuje, že přinese na ostrovy Saipan, Titian, Alamagan, Pagan na Mariánských ostrovech vítr a bleskové povodně, Japonsko zřejmě ohrozí o víkendu," vysvětlila Dagmar Honsová z Meteopressu.

 

 

Japonsko se tak musí připravit na další tajfun, který zemi letos zasáhne. Ke konci září napáchal velké škody například tajfun Tapah. Zranil až padesát lidí, poškodil stromy a zaplavil ulice. Přírodní živel doprovázel vítr o rychlosti 160 kilometrů v hodině a prohnal se také jihokorejským a čínským pobřeží.

 

Podívejte se na záběry škod, které tajfun Tapah napáchal:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz