nebezpečná nemoc

Na jihu Čech se objevila prašivina! Přenosná je i na člověka

Téma:

Tři lišky nakažené prašivinou uhynuly nedaleko Černého Dubu na Českobudějovicku. Několik sousedních obcí proto vydalo varování pro majitele psů, aby je v těchto dnech nevenčili navolno - mohli by se totiž nakazit.

Jako první na výskyt prašiviny upozornili obyvatelé Homol u Českých Budějovic. Tři psi už se tam nemocí nakazili a momentálně jsou pod kontrolou veterinářů.

 

Starostové obcí Boršov nad Vltavou, zmiňovaných Homol a Černého Dubu proto upozorňují majitele psů, aby je v těchto dnech nevenčili v lesních porostech a navíc, aby je rozhodně nepouštěli z vodítek.

 

K nakažení prašivinou totiž podle veterinářů stačí, aby se pes vyválel v infikované mršině. Prašivinu, známou dnes spíše jako svrab, způsobuje roztoč zákožka svrabová zavrtávající se pod kůži.

 

 

Nejčastějším zdrojem infekce jsou lišky, ale například i divočáci. Onemocnění je navíc přenosné i na člověka. Projevuje se vyrážkou, která svědí. Nakažené zvíře ztrácí srst a také plachost a postupně slepne.

 

Pokud se u psa prašivina objeví, je nutné ihned vyhledat veterináře. Nutné je i přeléčení ostatních zvířat, se kterými nemocný pes přišel do kontaktu. Pokud v lokalitě kolem Českých Budějovic někdo v těchto dnech náhodou objeví uhynulou lištu, je nutné okamžitě volat příslušný myslivecký spolek nebo policii.

reg/Michaela Klárová TN.cz