Indie a Bangladéš

Na jižní Asii udeřila ničivá cyklóna! Lidi se bojí evakuace kvůli koronaviru

Petra Matýsková
Petra Matýsková
20.5. 2020 11:59
Téma:

Na Indii a Bangladéš se přihnala údajně nejničivější cyklóna za poslední desetiletí. Na pevninu udeřila plnou silou ve středu odpoledne a úřady se ještě na poslední chvíli snažily přesunout tamní obyvatele do bezpečí. Své domovy preventivně opustily miliony lidí.

V ulicích měst Západního Bengálska, státu na východě Indie, se v minulých hodinách ozývaly tlampače. Upozorňovaly obyvatele na příchod jedné z nejničivějších cyklón, která kdy indickou pevninu zasáhla - cyklónu Amphan.

 

"Je pravděpodobné, že se sem přesune velmi rychle. A s ohledem na epidemii koronaviru, která je sama o sobě velkou výzvou, budou přípravy velmi obtížné," prohlásil člen indických krizových sil Abiškek Kumar Gaurav.

 

Do terénu je připraveno vyrazit 20 záchranných týmů. Zatím městy i odlehlými vesnicemi procházejí členové bezpečnostních složek, kteří lidi varují před prudkými lijáky, povodněmi a sesuvy půdy. Podle meteorologů může rychlost větru místy dosáhnout i 185 kilometrů v hodině.

 

"Půjde o extrémně silnou a ničivou cyklónu s rychlostí větru v průměru mezi 165 a 175 kilometry za hodinu. Takový vítr může vážně poškodit budovy nebo vyvracet stromy z kořenů," popsal ředitel indického meteorologického centra Mrutjundžaj Mohapatra.

 

 

Úřady přesouvají obyvatele do škol a dalších veřejných budov, které mají sloužit jako evakuační centra. Kvůli obavám z epidemie koronaviru se ale řada lidí pobytu ve společné místnosti s dalšími brání.

 

Na úder živlu se připravuje i Bangladéš. Meteorologové se obávají, že půjde o nejhorší bouři od roku 2007, kdy zemi zasáhla cyklóna Sidr. Katastrofu tehdy nepřežilo téměř 3 500 lidí.

 

Na záběry likvidace škod se podívejte zde:

epa TN.cz