Otravná vlákna

Na co jsou ty otravné proužky v banánech? Budete překvapení

Banán
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Pokaždé, když ze slupky vyloupnete banán, vykoukne kromě bílé dužiny i několik tuhých proužků, které většině lidí jen lezou na nervy. Ve skutečnosti jde ale o důležitou část banánu, bez které bychom si ovoce ani neužili.

Otravné proužky se odborně nazývají floémy a jde vlastně o jakousi rostlinnou obdobu cévní soustavy. Floémy totiž v banánu rozvádějí živiny a díky nim tak ovoce vyroste.


A i když většina z nás proužky floém vytrhává, odlupuje a vyhazuje, je to úplně zbytečné. Podle experta na výživu Nicholase D. Gillitta, kterého cituje britský Daily Mail, jsou totiž floémy jedlé a úplně stejně výživné jako zbytek banánu.Respektive pokud jde o vlákninu, jsou svazky floém ještě více nabité než zbytek dužiny banánu. Gillit upozornil, že je samozřejmě možné banány geneticky modifikovat tak, aby v nich floémy nebyly, ale jde v podstatě o vyhazování peněz.


Podle experta je totiž mnohem důležitější investovat do šlechtění potravin, které budou odolnější proti různým chorobám nebo budou živiny obsahovat ve vyšší koncentraci.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PŘEKVAPUJÍCÍ ZJIŠTĚNÍ: Vyhýbáte se v obchodě banánům s tmavými skvrnami? Pak děláte velkou chybu

Vyhazujete slupky od banánů? Odteď už to nikdy neuděláte!

Související témata:
pez TN.cz