Covid-19

Na Karvinsku se nakazila maturantka. Celé třídě hrozilo posunutí maturit

Téma:

Koronavirová nákaza na Karvinsku se mezi horníky šíří dál. Na gymnáziu v Orlové onemocněla maturantka, která se nakazila od svého otce, a celé třídě hrozilo, že nebude moci jít v pondělí k maturitě. Nakonec to vypadá, že maturitu studenti absolvují v termínu. To v Bohumíně museli kvůli nakažené úřednici uzavřít celý odbor dopravy.

Od pondělí do středy se konají státní maturitní testy, pro které zákon stanovuje přesné termíny. To zkomplikovalo plány gymnazistům z jedné třídy z Orlové na Karvinsku, jejichž spolužačka se nakazila koronavirem.


"Celý to začalo tak, že jsme jako vzorní studenti nastoupily na tu třítýdenní přípravu před maturitou. V posledním týdnu jsme se dozvěděli, že je spolužačka pozitivní a museli jsme jít do karantény," popsal situaci student gymnázia v Orlové René Kaniok.

 


"Situace, která nastala na škole v Orlové, nás velmi mrzí. Je nutné, aby se škola řídila pokyny příslušné hygienické stanice," sdělila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednova. A hygienici studenty k maturitě pustí, i když jsou v karanténě.


"Dnes se nám ozvala paní z hygieny a řekla nám, že můžeme přijít k maturitě. Jen budeme odděleni na druhé budově i s učiteli, kteří jsou v karanténě taky," upřesnil v neděli Kaniok. Státní maturita má přísná pravidla a dřívější termín než ten v září nenabízí. Maturanti by přišli o jeden pokus a nemuseli by se dostat na vysokou školu.


V Moravskoslezském kraji je od počátku pandemie 1600 lidí nakažených koronavirem. Léčí se stále 578 lidí. Pozitivní test na koronavirus má i úřednice odboru dopravy v Bohumíně. Dvoutýdenní karanténa teď čeká všechny její kolegy a odbor bude uzavřen.

 


"Od 1. do 15. června nebude k dispozici žádná dopravní agenda. Nebude možně si vyzvednout ani vyřídit řidičáky, přihlásit a odhlásit vozidlo nebo složit zkoušku z řidičského oprávnění," uvedla mluvčí města Bohumín Lucie Balcarová.


Přísná hygienická opatření se dotkla i nedělního zápasu Karviné se Spartou. Mezi ně patří přísnější dezinfekce prostor a maximální kapacita 100 lidí bez realizačního týmu.

 

"Dnešní utkání se Spartou se uskuteční za přísných bezpečnostních a hygienických podmínek, které máme nařízeny od krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje," informoval před zápasem mluvčí MFK Karviná Adam Januzsek. 

Barbara Hanousek, sik TN.cz