ekologická škoda

Na Klatovsku unikla do vody chemikálie. Zdrojem je místní firma

Téma:

Únik chemikálie do Drnového potoka v Lubech na klatovsku řeší policie. Podle odborníků ze životního prostředí ropná látka zřejmě unikla z dřevozpracující firmy, která je kvůli ekologické havárii od minulého měsíce v hledáčku policie.

Hasiči se měsíc po úniku nebezpečné látky z klatovské firmy Holz Schiller znovu vraceli k Drnovskému potoku. Na jeho hladině se v pondělí objevily mastné skvrny, naznačující znečištění látkou ropného původu. Pracovníci odboru životního prostředí rovněž ihned vyrazili na místo. Hasiči v potoce postupně postavili norné stěny a z vodní hladiny odebrali vzorky, které poslali k analýze. Podle odborníků je znečištění potoka opět vinou místní dřevozpracující firmy. Podniku bylo nařízeno provést bezodkladná opatření proti dalšímu úniku.

 

"Musí se provést asanace celého potrubí té dešťové kanalizace. Tak, jako to udělali před měsícem, tak to musí udělat znovu, tentokrát na ropné látky," uvedl Libor Hošek, vedoucí odboru životního prostředí.

 

Nařízení sanace areálu obdržela firma Holz Schiller už při prvním úniku chemikálie před měsícem, tehdy ovšem dle Hoška neučinila žádné kroky k nápravě.

 

V říjnu tohoto roku z firmy do Drnového potoka vyteklo na 300 litrů impregnační látky. Jed povodím tehdy doputoval až do Plzně. Rozsah nového znečištění a případné škody policisté ještě vyčíslují a na případu dále pracují.
 

kvo TN.cz