Klínovec

Při stavbě nové lanovky v Krušných horách pomáhal vrtulník! VIDEO

František Nyklas
František Nyklas
Aktualizováno 25.9. 2019 20:34
Téma:

Vrtulník pomáhal se stavbou nové lanovky v Krušných horách. V průběhu pěti hodin stačil stroj přemístit vzduchem součásti pěti sloupů. Nová lanovka má nahradit tu současnou, která na místě stojí už 30 let.

Vrtulník létal nad svahem takzvané dámské sjezdovky vedoucí z Klínovce dolů na Loučnou. Stroj s označením Mi-8, který dokáže přemisťovat až třítunová břemena, pomáhal se sestavováním sloupů lanovky. A to v těžkém příkrém terénu, kam by se těžká technika s jeřábem neměla šanci dostat.

 

Postupně byly umístěny jednotlivé tubusy sloupů na dopředu připravené betonové patky. Technici tubusy postupně kotvili do sebe, včetně nosných částí s kladkovými podpěrami. Pilot vrtulníku musel pracovat velmi opatrně. Naštěstí nefoukal silný vítr, který mohl přemisťovaná břemena rozkývat a celou akci zastavit.

 

Za pět hodin stačil stroj, který přiletěl ze Slovenska, přemístit na lanech části pěti sloupů. "Výměna byla důležitá z toho důvodu, že na staré lanovce nebyla dostatečná kapacita. Vyhovující nebyla ani její rychlost" vysvětlila mluvčí skiareálu na Klínovci Hana Hoffmannová.

 

 

Lanovka byla pouze třímístná a sloužila od 80. let minulého století, ta nová bude mít o jedno místo více. Díky tomu dokáže v plné rychlosti za hodinu přepravit o 800 lidí víc než stará. Práce na lanovce na Klínovci budou ještě pokračovat.

TN.cz