Kontroverzní plavky

Na Korsice platí zákaz burkin dál! Nařízení posvětil soud kvůli bitce

Burkini ve Francii
Zdroj: ČTK
Téma:

Zákaz burkin na francouzském ostrově Korsika stále platí. Soud odmítl pravidlo zrušit kvůli rvačce mezi Maročany a místními, která se v srpnu strhla na pláži. Francouzský nejvyšší soudní soud přitom zákaz nošení burkin zrušil.

Správní soud na Korsice odmítl v úterý zrušit zákaz nošení burkin na plážích. Den po rvačce mezi Maročany a místními obyvateli zavedl v polovině srpna zákaz starosta obce Sisco. Korsičané si chtěli na pláži vyfotit skupinu muslimek v burkinách, ty si to ale nepřály a nakonec se strhla bitka.

 

Na území Francie přitom 26. srpna nejvyšší správní soud pozastavil zákaz nošení burkin na plážích. Podle rozsudku byl v rozporu s ústavou, porušoval totiž základní svobodu vyznání. Plavky zakrývající celou postavu navíc nijak nenarušují veřejný pořádek.

 

V tom je právě případ korsické vesnice Sisco odlišný. Tam totiž burkini prokazatelně vyvolaly potyčku, při níž se zranilo několik lidí - včetně Čecha, kterého zasáhly dva šípy z harpuny. Soud uznal vinnými tři Maročany, kteří své ženy bránili násilně.

 

 

Starostové, kteří kontroverzní zákaz zavedli, soud varoval, aby co nejrychleji rozhodnutí uposlechli a zákaz burkin na území měst zrušili. Nejméně tři z nich hned po rozsudku protestovali a chtěli zákaz prosazovat dál. Nakonec se ale podřídili.

 

Kontroverzní zákaz celotělových plavek vyvolal bouřlivé debaty nejen ve Francii, ale po celé Evropě. Diskuze ještě více podnítily záběry, na nichž policisté prosazovali dodržování nařízení přímo na plážích a kteří muslimky z burkin "svlékali".

epa TN.cz