NÁRŮST NAKAŽENÝCH

Na Kutnohorsku se zpřísňují opatření, Jihlava svolává krizový štáb

Anežka Vrbicová
Anežka Vrbicová, David Pik
11.7. 2020 20:42
Téma:

Na Kutnohorsku musí od sobotní půlnoci ve vnitřních prostorách opět nosit roušky. Důvodem je rostoucí počet případů. Ohnisko je hlavně v obci Církvice, kde musela být uzavřena jedna z firem a hygienici tam v pátek evidovali téměř 50 případů nákazy.

Jako by se čas vrátil o dva měsíce zpátky. V restauracích musí lidé dodržovat odstup alespoň dva metry. U stolu mohou sedět maximálně čtyři s výjimkou členů domácnosti nebo blízkých a častěji musí používat dezinfekci. Na venkovní akce nesmí víc než 300 lidí. Na ty pod střechou je limit 200.


Na Kutnohorsku jsou od půlnoci z pátku na sobotu zakázány návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory. Omezení platí i na koupalištích, kde může být maximálně 500 návštěvníků a ti musí dodržovat alespoň dvoumetrové rozestupy.


Ani déšť a povinnost nosit roušky ale turisty neodradily od návštěvy oblíbeného chrámu svaté Barbory v Kutné hoře. "Měli jsme trochu takový zvláštní pocit, ale ono je to v okolních vesnicích, tak by to nemělo mít vliv," řekla jedna z návštěvnic. "Včera zavedli opatření, tak nevím, jestli to všichni vědí, ale co jsme viděl, tak lidi roušky měli," popsal v sobotu návštěvník.

 


"V pátek jsme měli 39 případů. Během soboty nám naběhlo dalších sedm. Celkem jich je 46," objasnila mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamounová.

 


Dalším ohniskem je Jihlava. Z nedalekého Větrného Jeníkova, kde jsou skoro dvě desítky nakažených, se nákaza rozšířila do jihlavského domova pro seniory i tamní nemocnice. Podle sobotních výsledků testů mají koronavirus čtyři ošetřovatelé a nejméně jeden klient. "Zavedli jsme opatření v jihlavské nemocnici tak, aby se nákaza nerozšiřovala," prohlásil Jiří Kos z KHS Vysočina.


Kvůli nově nakažené spolupracovnici bude muset na jihlavském magistrátu na testy 70 lidí. Vedení radnice na pondělí svolává krizový štáb. Na úřadu a možná i v městské hromadné dopravě se budou muset znovu nosit roušky. Zakázané jsou až do odvolání návštěvy i v několika jihlavských sociálních zařízeních a domovech pro seniory.
 

rod TN.cz