Kdo za to může?

Na lanovku spadl strom, pryč musela stovka lidí. Vyšetřování skončilo

Petr Brzek
Petr Brzek
Publikováno 6. 11. 2019
Téma:

Po téměř roce ukončila Drážní inspekce vyšetřování pádu stromu na lanovku u Čenkovic na Orlickoústecku. Tehdy kvůli tomu museli záchranáři evakuovat 108 lyžařů. Podle inspektorů za nehodu můžou nevyzpytatelné klimatické podmínky a ministerstvo dopravy by prý mělo upravit legislativu tak, aby v okolí lanovek mohly růst jen nižší dřeviny.

Až do 17. ledna nebyla tahle akce na českých horách k vidění. Dva policejní vrtulníky musely za lyžaři vystoupat až do nejvyšších partií Bukové hory.

 

Sto osm lyžařů tak mělo nevšední zážitek. Za incidentem stál dominový efekt. Pětadvacetimetrový buk spadl na další stejně vysoký a ten pak skončil na laně. Oba stromy přitom byly sedmnáct metrů od lanovky.

 

Stromy se vyvrátily kvůli počasí. Po oblevě sníh na větvích ztěžkl a navíc byl terén silně podmáčený. Podle drážní inspekce tak za incidentem nestojí lidská chyba. Odborníci nyní navrhují, aby vlastníci a správci pozemků měli zákonnou povinnost udržovat dřeviny v takové výšce, aby v případě pádu neohrozily lanovou dráhu.

"V případě že nedojde ke splnění povinnosti, v ten moment by bylo možné udělit sankci," nastiňuje mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Jde o doporučení, které má už na stole ministerstvo dopravy.

 

"Ministerstvo dopravy toto opatření podporuje a v současné době dělá všechny potřebné kroky k jeho naplnění," reaguje mluvčí resortu Lenka Rezková.

 

Skiareál na závěrečnou zprávu inspekce nečekal. A už prý na jaře vykácel rizikové stromy, které s k lanové dráze nakláněly.

pez TN.cz