vymírání druhů

Na Lipně vymřeli vzácní síhové. Chyběla jim čistá voda

Na Lipně vymřeli síhové
Zdroj: Akademie věd

V Lipenské přehradě vymřeli síhové, ryby, které potřebují čistou vodu. Zjistili to experti, jejichž výzkumné lodě minulý týden vyrazily na Lipno, největší přehradní nádrž v České republice.

Hydrobiologové z Biologického centra AV ČR ve spolupráci s Jihočeským územním svazem Českého rybářského svazu tu provádějí celkový průzkum rybí populace. Z rozsáhlého sledování vyplývá, že síhové, chladnomilné ryby vyžadující čistou vodu, v této oblasti již kompletně vyhynuli. Důvod je jasný – narušené životní prostředí a znečištěné vody.

 

Při průzkumu v roce 2016 se prokázalo, že síhové se nedokáží rozmnožovat a jejich osazenstva tedy postupně vymírají. Což se bohužel nyní potvrdilo.

 

„Přímé příčiny, proč populace síha vymřely, neznáme. S největší pravděpodobností je zádrhel ve stadiu jiker,“ vysvětluje ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR Jan Kubečka a dodává, že stejná situace nastala i v dalších pozorovaných českých nádržích (Římov, Žlutice) a v některých jezerech napříč Evropou.

 

Naopak dobrou zprávou je, že populace candáta, která byla ještě pár let zpátky téměř vyhubena přelovením, se postupně regeneruje.

 

 

Převažujícím osazenstvem v lipenské přehradě zůstávají ryby kaprovité, z dravců pak okoun, candát a sumec, pro kterého se v posledních letech podmínky v důsledku rostoucí teploty a příznivého jarního počasí naopak zlepšily.

 

„Dřív byla populace sumce kompletně závislá na umělém nasazování, v současnosti se ale rozmnožuje přirozeně. Počty sumců narůstají, což bude mít vliv na kaprovité ryby i další dravce. V nádrži Lipno, která je vysoce položená, je však tento proces teprve v začátku,“ tvrdí Kubečka.

 

GALERIE: Na Lipně vymřeli Síhové

1
/
7
Zdroj: AV ČR
Na Lipně vymřeli Síhové - 3

 

Z loňské analýzy vyplývá, že v Lipně žije celkem 19 druhů ryb a 2 kříženci, za poslední dva roky vzrostla jejich biomasa o úžasných 20 %.

 

Snad se tedy většině druhů ryb bude dařit lépe než vymřelým síhům.

Související témata:
mj TN.cz