Geografie

Na mapách se brzy objeví nový oceán, ponese název Jižní

Jižní oceán
Zdroj: Profimedia
Jižní oceán
Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 7:57
10.6. 2021 7:54
Téma:

Americká kartografická společnost National Geographic se rozhodla oficiálně začít používat na mapách světa označení pro nový oceán. Ten se nachází v okolí Antarktidy a ponese název Jižní.

Atlasy světa se už brzy rozrostou o nový oceán, který ponese název Jižní, uvedla společnost National Geographic na Twitteru. Oceán nebyl nikdy dříve samostatně uznáván, takže jeho oficiální uznání na mapách je velkým milníkem.


National Geographic tak nově uznává pět světových oceánů, a to Atlantský, Tichý, Indický, Severní ledový a Jižní. Nový oceán bude nově zahrnovat vody Antarktidy od 60 stupňů jižní šířky, kromě Drakeova průlivu a Skotského moře.

 


"Jižní oceán je již dlouho uznáván vědci, ale protože nikdy nedošlo k mezinárodní dohodě, nikdy jsme název oficiálně neuznali," uvedl Alex Tait ze společnosti National Geographic.


Na rozdíl od ostatních oceánů neohraničuje Jižní oceán pevnina, ale podmořský proud. Vědci odhadují, že antarktický cirkumpolární proud (ACC) vznikl zhruba před 34 miliony let, kdy se Antarktida oddělila od Jižní Ameriky.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz