Projekt NASA

Na Mars letí unikátní sonda. Bude zkoumat jádro rudé planety!

Téma:

NASA dnes vyslala na Mars speciálního geologického robota. Jeho úkolem bude zkoumat jádro rudé planety. Navíc raketa, která nese modul, poprvé neodstartovala z Floridského mysu Caneveral, ale z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii.

Dostat se co nejhlouběji pod povrch planety, prozkoumat její jádro a pomoci vědcům k pochopení vzniku Marsu - to má za úkol sonda InSight, která dnes odstartovala na svou misi.

 

InSight na Marsu přistane přibližně za půl roku. Zůstane pak na jednom místě, kde bude provádět vrty do hloubky přibližně šesti metrů - nejhlouběji v historii zkoumání rudé planety.

 

"Budeme schopni říct, jaká je skladba pláště. A také budeme mít šanci vidět, jak velké je jádro a z čeho se skládá," vysvětluje výzkumník NASA Bruce Banerdt.

 

Insight tak může přinést další zlomové poznatky o historii i současnosti planety. Není tomu tak dávno, co vědci z NASA oznámili, že na Marsu existuje řeka - objevili ložiska soli, kde může téct voda.

 

 

Úřad pro letectví a kosmonautiku je tak zase o něco blíž k přistání prvních lidí na Marsu. Výprava by se mohla stihnout do roku 2030.

 

Jenže NASA není jediná, kdo má sen stanout na Marsu jako první: v patách má Čínu nebo Rusko, které je ohledně přistání na čtvrté planetě Sluneční soustavy o něco odvážnější: Vladimír Putin tam chce misi vyslat už příští rok.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
pez, Kateřina Vodvářková TN.cz