Projekt InSight

Na Marsu přistane unikátní sonda! Inženýři NASA se těší na holení

Téma:

V americké vesmírné agentuře NASA roste napětí. Na Marsu má totiž v následujících hodinách přistát sonda InSight, která slibuje průlom v dobývání rudé planety. Vůbec poprvé se má zaměřit na zkoumání toho, co se ukrývá pod jejím povrchem.

Když v květnu úspěšně odstartovala raketa Atlas V s modulem InSight, měla NASA vyhráno jen z poloviny. Po šesti měsících putování se sonda chystá na přistání na Marsu a v NASA napětím ani nedýchají. Přistání je nejnáročnějším okamžikem celé mise.

 

"Jakmile sonda vstoupí do atmosféry, začne ji atmosféra zbržďovat a sonda se bude zahřívat. Před tím ji ochrání tepelné štíty. Ve chvíli, kdy sonda dostatečně zpomalí, vypustí padák, který ji ještě víc zbrzdí. Pak odhodí tepelné štíty a vysune podvozek," popsala inženýrka NASA Julie Chenová.

 

Modul InSight má na Marsu přistát v pondělí přibližně ve 21 hodin našeho času. Další dvě hodiny pak potrvá, než řídící středisko NASA dostane potvrzení o tom, zda se manévr vydařil.

 

"Jeden z kolegů měl nápad, že se nebudeme holit od startu až do přistání sondy na Marsu. Tohle je výsledek. Na přistání sondy se moc těším a to i proto, že se budu moct oholit," ukazoval svůj plnovous systémový inženýr Ravi Pakrash.

 

 

Pokud se manévr podaří, mise InSight se zapíše do dějin. Sonda je vybavená citlivým seismometrem, dvěma radiovými anténami pro odeslání přesné polohy i vrtačkou, která se dostane až pět metrů pod povrch rudé planety.

 

"InSight je první misí, která se zaměří na výzkum pod povrchem Marsu. Dosud jsme zkoumali geologické i chemické složení povrchu, jaké jsou na něm horniny. My chceme proniknout do hloubky a porozumět, jak dochází k otřesům pod povrchem a jak časté jsou," doplnil Pakrash.

 

Díky tomu budou moci vědci odhalit, jak se Mars zformoval, a zjistí například i to, zda je jádro planety pevné, nebo tekuté.

Kateřina Kučerová/epa TN.cz