předpověď počasí

Na Medarda pršelo málo, lidé stále marně čekají na konec sucha

Téma:

Dnes je Medarda a tak mnozí z nás vzhlíželi k obloze a čekali, jestli bude pršet. Silná bouřka skutečně zasáhla například Třinec, kde blesk zranil tři chlapce. Pokud by dnes republiku zasáhl vytrvalý a silný déšť, podle snad nejznámější pranostiky by mělo pršet dalších 40 dnů. To se ale nevyplnilo, pršelo jen místy.

Pátým rokem marně čekáme, že na Medarda konečně sprchne. Modrá obloha ale převažovala. Naposledy tento den pršelo v roce 2013. Deště ale bylo tolik, že do republiky přinesl povodně. Dnes by třeba zahrádkáři časté přeháňky brali všemi deseti.

 

"No chtělo by to zapršet. Každý den se díváme na oblohu a sleduju to na internetu, kdy má pršet. Slibují déšť a furt ne," svěřila se zahrádkářka ze Zlínska.

 

Ani v Karlových Varech moc nepršelo. A když sprchlo, tak jen z lokálních bouřek. Hlavně ve východní polovině republiky. Podle meteorologů letošní Medard změnu počasí přesto chystá. Změna ale přijde o pár dnů později. Blížící se deště prý už vycítila zvířata. Pořádně přibylo krtinců.

 

"Činnost krtek vyvíjí přesně podle toho, jak má být. On se musí připravit na tu vodu. Kdyby zahálel, utopí se," vysvětlil meteorolog a pozorovatel Rudolf Kovařík.

 

 

"Příští týden přinese ochlazení o 8 stupňů. Odpolední teploty se budou šplhat k 19 až 25 stupňům. Deštníky budeme potřebovat hlavně během úterního a středečního dne. Protože to bude vydatně pršet na celém našem území," popsala meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Čtyřicet dnů po Medardovi nás podle odhadů meteorologů čeká hodně proměnlivé počasí. Slunce mohou vystřídat bouřky. A teploty budou nad 25 stupni. V polovině července se má oteplit a zahřejí nás třicítky.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

František Nyklas/klma tn.cz / TV Nova