PROBLÉM NA ISS

Na Mezinárodní vesmírné stanici opravili záchod, vyzkouší i nový typ

Šimon Felenda
Šimon Felenda
20.10. 2020 12:51
Téma:

Posádce Mezinárodní vesmírné stanice se podařilo opravit hned dvě klíčová zařízení. Přístroj na výrobu kyslíku, ale také rozbitou toaletu, která se porouchala v ruské části ISS. Vědci na stanici navíc už brzy začnou testovat i zbrusu novou mísu z titanu, která stála v přepočtu více než půl miliardy korun.

Opravy na Mezinárodní vesmírné stanici jsou pro posádku běžnou denní rutinou. Ty náročnější si mnohdy vyžadují i výstup do otevřeného kosmu. Tentokrát se však porouchal záchod.

 

Problému si všiml ruský kosmonaut Anatolij Ivanišin, který na ISS tráví poslední týdny své mise. Podle expertů se v sanitárním zařízení vytvořila bublina.

 

 

Na ISS se nachází několik záchodů, jak v ruské, tak v americké části vesmírné stanice. Posádka však čeká na zapojení nové, supermoderní toalety, která je vyrobená z titanu a stála v přepočtu více než půl miliardy korun. Na ISS ji začátkem měsíce dopravila nákladní loď Cygnus.

 

Tato toaleta je o 65 procent menší a až o 40 procent lehčí než toalety, které se na ISS používají nyní. Záchod by měl díky svému designu usnadnit vykonávání potřeby ve stavu beztíže hlavně ženám. I přesto, že momentálně má na ISS velkou převahu mužské osazenstvo.

 

 

Vesmírnou stanici totiž momentálně obývají dva Američané. Kate Rubinsová a Chris Cassidy a čtyři Rusové. Těm se kromě toalety podařilo opravit také porouchaný ruský přístroj na výrobu kyslíku.

TN.cz