Kontroverzní plány

Na místě koncentračního tábora muzeum klobás? Němci zuří

Koncentrační tábor - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Vlnu znepokojení v Německu vyvolalo zjištění, že na místo bývalého koncentračního tábora Buchenwald se přemístí oblíbené muzeum klobás, které je známé místní specialitou – durynskou klobásou. Provozovatel muzea Jan Kratochwil chce, aby muzeum na místě stálo do roku 2020.

Kratochwil koupil 16hektarový pozemek v blízkosti města Mühlhausen již v roce 2008 a chce na něm vybudovat nejen muzeum, ale také hotel nebo divadlo. Muzeum se momentálně nachází v durynské vesničce Holzhausen. Jenže místo je již nevyhovující a příliš malé, protože ročně muzeum navštíví přes padesát tisíc lidí. Cena projektu se tak odhaduje na čtyři miliony euro (103 miliony korun).

 

Muzeum se má přemístit na místo, kde v letech 1944 – 1945 stál známý koncentrační tábor Buchenwald, konkrétně jeho pobočka Martha II.

 

Koncentrační tábor byl založen v červenci 1937 pár kilometrů od města Výmar ve spolkové zemi Durynsko. Z počátku války měl tábor jen pár tisíc vězňů, ale v průběhu se postupně rozšiřoval a z počátečních 12 600 vězňů měl v únoru roku 1945 až 86 000.

 

Nápad se samozřejmě nelíbí obyvatelům Mühlhausenu, kteří proti tomu silně protestují. Radnice města ale kritiku ze strany obyvatel nechápe. "Náš městský archív vše pečlivě zkontroloval. Žádný pobočný tábor Buchenwaldu tu nebyl. Vězni tu nanejvýš přespávali, ale nepracovali," řekl německému listu Bild zástupce radnice Mühlhausenu Christian Fröhlich.

 

 

 

Na to reagovala mluvčí buchenwaldského tábora Rikola-Gunnar Lüttgenauová. "Je historicky doloženo, že se jednalo o pobočný tábor Buchenwaldu. Musely zde pracovat stovky žen, přičemž tři z nich zemřely přímo na místě. Mnoho dalších pak na následky svého pobytu v táboře," uvedla německému listu Bild.

 

Podle německého listu Bild se další využití pozemku nedá vyloučit, ale dá se ospravedlnit pouze v případě, že dějiny budou mít na tomto místě jasné zastoupení.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
lsk TN.cz