týrání zvírat

Na Moravě někdo tráví dravce. V křečích zemřel orel, káně i luňák

Otrávený luńák červený
Zdroj: Policie ČR
kriticky ohrožený luňák červený
Jan Houška
Jan Houška
17.4. 2021 8:14
Téma:

Policisté na Hodonínsku a Břeclavsku v současné době prověřují okolnosti několika úhynů dravých ptáků. Zvířata zemřela po pozření jedu, a to velmi trýznivým způsobem. Naposled byl nalezen mrtvý ohrožený luňák.

O prvním případu se policisté dozvěděli v půlce března. Kriticky ohrožený Luňák červený byl nalezený poblíž obce Žádovice. Uhynulý dravec byl sledovaný vysílačkou, když se dlouhou z místa nepohnul, nemohlo to znamenat nic dobrého. Nedaleko něj byl nalezen další uhynulý pták, a to káně lesní.

 

Jen o pár dní později bylo nalezeno další mrtvé káně lesní v Horních Bojanovicích. Posledním případ je z uplynulého víkendu, kde poblíž byl poblíž Žeravin nalezen uhynulý orel královský a u něj ještě další dvě káňata.

 

 

"I v těchto případech policisté zjišťují, jestli dravci nebyli otráveni. Kde mohli ptáci jed pozřít, zatím není jasné. Při objasňování těchto případů však spolupracujeme i s ornitology, kteří dravce dlouhodobě sledují. Pokládání otrávených nástrah do volného terénu, kde mohou být sežrány dravci je trestné," uvedl mluvčí policie David Chaloupka.


Ptáci po pozření jedu hynou velmi trýznivým a bolestivým způsobem. "Zákon takové jednání postihuje poměrně přísným trestem, za trestný čin týrání zvířat hrozí až tři roky za mřížemi. V případě usmrcení jedince silně nebo kriticky ohroženého druhu se kvalifikace rozšiřuje i o trestný čin neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami se stejnou horní hranicí trestní sazby," dodal Chaloupka.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

Na Jižní Moravě se vylíhla mláďata ohroženého orla. Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz