Dejte si pozor

Na nákupu nebo při běhání. Takto se může šířit koronavirus. VIDEO

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
9.4. 2020 12:01
Téma:

Stačí doporučená vzdálenost 2 metry, nebo se koronavirus může šířit i na větší vzdálenost? Touto otázkou se zabývají vědecké týmy hned několika univerzit. Belgičtí a nizozemští výzkumníci teď ukázali, jak se virus může šířit při běhání nebo jízdě na kole. Ve Finsku zase nasimulovali, jak se virus může šířit při nákupech v supermarketu.

Ve Finsku se zaměřili na přenos viru v uzavřených prostorech. Výsledkem spolupráce univerzit v Helsinkách a Aaltu, finských meteorologů a Technického výzkumného střediska VTT je model, jak se virus šíří v supermarketu v nákupních uličkách.

 

Vědci upozorňují, že ve vzduchu částice s virem zůstávají déle, než se předpokládalo, a dostanou se také mnohem dál, a to klidně až o dvě uličky dál, než kde nakažený kýchnul nebo zakašlal.

 

"Někdo nakažený koronavirem může zakašlat a odejít pryč, ale zůstanou tam po něm velmi malé částice v aerosolu přenášející virus. Tyto částice mohou pak skončit v dýchacích cestách dalších, kteří jsou v blízkosti," upozorňuje profesor Ville Vuorinen z univerzity Aalto.

 

 

Výzkumníci z Katolické univerzity v belgickém Leuvenu a Technické univerzity v Eindhovenu se zaměřili zase na to, jak se virus šíří při běhu či jízdě na kole a jaká je v takovém případě bezpečná vzdálenost.

 

Došli k závěru, že vzdálenost 1,5 metru, kterou v některých zemích doporučují jako bezpečnou, v takovém případě zdaleka nestačí. Dobrá je jen, pokud stojíte v bezvětří, uvedl pro list HLN.be profesor Bert Blocken, který na obou univerzitách učí.

 

 

"Když někdo zakašle při běhu, tak ty částice zůstávají ve vzduchu a pokud někdo běží za vámi v zákrytu, tak pak proběhne přímo tím proudem kapének," upozornil Blocken. Vedle běžců využívají zákryt rádi také cyklisté.

 

Podle vědců je bezpečné dodržovat vzdálenost alespoň čtyři až pět metrů, deset metrů při rekreační jízdě na kole a až dvacet metrů, když cyklisté jedou na výkon. Mnohem bezpečnější je také  běžet bok po boku či diagonálně za sebou.
 

Související témata:
TN.cz