výroba mincí

Jak se vyrábějí české peníze? Byli jsme u toho! REPORTÁŽ

Téma:

Dennodenně s nimi platíme, občas nás tíží v kapse, a když si někdy nevíme rady, tak si s nimi hodíme. Řeč je o českých mincích. Od rozdělení Československa se naše koruny razí v České mincovně v severočeském Jablonci nad Nisou. Pojďte se s námi podívat, jak výroba vypadá!

V dobách Československa byly federální mince raženy v mincovně ve slovenské Kremnici. Po rozdělení nastal u nás problém, protože samostatná Česká republika neměla ani svou mincovnu, ani své mince. Tendr na výrobu mincí tehdy vyhrála právě Bižuterie Jablonec nad Nisou.

 

"V té době jsem objížděl zahraniční mincovny, hlavně v Německu. Naší takovou mateřskou mincovnou, od které jsme vše odkoukali, byla mincovna v Hamburku," vypráví výrobní ředitel České mincovny Miroslav Vítek. Právě podle nich nakoupili do Jablonce technologie a od 1. července 1993 slavnostně mincovnu otevřeli.

 

Mincovna tedy již byla otevřená a razila první české mince, razidla však byla ještě vyráběna v zahraničí. Část razidel pro nás vyráběli ve zmíněném Hamburku, razidla na koruny, dvoukoruny a pětikoruny byly až z kanadského Winnipegu.

 

GALERIE: Výroba mincí v České mincovně

1
/
18
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Výroba mincí v České mincovně - 6

 

A jak samotná výroba vypadá? Nejdříve mincovna obdrží od zadavatele (v případě oběžných mincí od České národní banky) sádrový model mince. Tento model si v mincovně přepracují přes silikon na pryskyřicový model. Ten je totiž mnohem odolnější a pro další práci tak vhodnější, než původní sádrový.

 

Vzniklý model se pomaže vazelínou a upne se do tzv. redukčního stroje, který pomalým procesem převede vzor do zmenšené podoby – raznice. Rytci pak vzniklou raznici ještě ručně začistí, pak se zakalí ve vakuové kalící peci a na zatlačovacím lisu se z ní vymáčkne inverzní matrice. Ta se opět začistí, zakalí a z ní se vymáčkne tzv. punza. Z punzy se už odmáčkne potřebný počet razidel pro dané množství mincí.

 

 

A samotné mince? Ty do mincovny dorazí v podobě kovových polotovarů, tzv. střížků. Ty putují vibračním žlabem do počítačky, kde jsou sečteny a ve velké nádobě pokračují do lisu. Tam se mince lisují rychlostí až 750 mincí za minutu, to je až 12,5 hotových mincí každou vteřinu. Hotové mince padají do kontejneru, který se po naplnění převeze na balící linku, kde stroj mince naplní do sáčků dle požadavků ČNB. Zabalené mince se uloží do trezoru a pak už jen čekají na transport do České národní banky.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jeleni, lišky, křoví. Těmito penězi budeme platit!

Za kolik chodí modelky? Začínaly na pár stovkách!

TN.cz/Jakub Deml