Erupce vulkánu

Na Novém Zélandu vybuchla sopka, nejméně pět lidí zemřelo!

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 9.12. 2019 13:01
Téma:

Nejméně pět lidí zemřelo při pondělním výbuchu sopky na Novém Zélandu. Záchranáři v pondělí ráno našeho času uvedli, že z oblasti zachránili 23 lidí, řada dalších se ovšem pohřešuje.

Původní informace hovořily o jednom mrtvém, úřady ovšem varovaly, že bilancce obětí s největší pravděpodobností ještě poroste. To se bohužel potvrdilo.

 

Jen několik okamžiků před samotnou erupcí se po okraji kráteru sopky procházeli turisté, uvedla BBC. Sopka se nachází na White Islandu (Bílém ostrově) alias Whakaari, který leží u pobřeží Severního ostrova. Jde o jednu z nejaktivnějších sopek Nového Zélandu.

 

Navzdory tomu je ostrov cílem častých výletů turistů - ti si ho mohou projít buď po svých, nebo si ho prohlédnout ze vzduchu při vyhlídkových letech.

 

Michael Schade byl u sopky jen půl hodiny před erupcí a její výbuch natočil. Na záběrech je vidět sloup hustého dýmu a popela stoupající z hory.

"Akorát jsme se nalodili, pak tím směrem někdo začal ukazovat a všimli jsme si toho taky. Loď se rozjela pryč, ještě jsme popadli nějaké lidi, kteří čekali na molu," popsal Schade.

 

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že na ostrově byl v době erupce neupřesněný počet zahraničních i "domácích" výletníků.

 

Záchranné práce komplikuje padající popel. Sopka vybuchla těsně po 14. hodině místního času (dvě hodiny po nedělní půlnoci našeho času).  Sopka na White Islandu naposledy vybuchla před třemi lety, tehdy se ale nikomu nic nestalo.

Související témata:
TN.cz