Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

nepodceňte to!

Očkování proti chřipce bude brzy neúčinné! Kde vám ho proplatí?

Vakcína
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Chřipkou se každoročně nakazí statisíce obyvatel, mnoho z nich jejím následkům podlehnou. Češi však chřipku navzdory varovným statistikám podceňují a v průběhu chřipkové epidemie pak zbytečně čelí nemoci. Proti chřipce přitom existuje jednoduchá a účinná prevence - očkování. Teď je na něj nejvyšší čas, v lednu už totiž bude pozdě.

Pokud očkování plánujete, měli byste ho stihnout do konce roku. V lednu, kdy obvykle propuká chřipková epidemie, už si totiž nestihnete vybudovat dostatečnou imunitu. Zdravotní pojišťovny na očkování proti chřipce přispívají v rámci svých preventivních programů. Rizikové skupiny obyvatel ho pak mají zcela zdarma.

 

"Preventivní očkování proti chřipce dokáže výrazně snížit počty nemocných i zemřelých v souvislosti s každoroční chřipkovou epidemií. Ta naši zemi postihuje v chladných měsících roku, většinou mezi prosincem a březnem. Ideálním termínem pro očkování proti chřipce tak je období mezi říjnem a listopadem. Očkovat se lze i později, ale je potřeba vzít v úvahu, že ochrana nastupuje zhruba 14 dní po aplikaci očkovací látky," říká Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu.

 

Chřipka se vzhledem k podobným projevům často mylně zaměňuje s běžným nachlazením, což přispívá ke zlehčování jejího nebezpečí. Chřipka je však ve srovnání s nachlazením vysoce infekční, má těžší průběh, nese větší rizika dalších komplikací a rovněž návrat k plnému zdraví trvá u chřipky obvykle mnohem déle.


Očkování pomáhá všem věkovým skupinám, výrazně u nich snižuje výskyt onemocnění chřipkou i počet návštěv u lékaře. U zdravých dospělých až v 70 % zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku o 30-70 % a riziko úmrtí až o 80 %.


Jak kromě očkování podpořit imunitu proti infekcím? Podívejte se na osvědčené babské rady!

 

Očkování proti chřipce není povinné, vzhledem k poskytovaným benefitům se však důrazně doporučuje, a to zejména rizikové skupině obyvatel (chronicky nemocní pacienti jakéhokoliv věku, např. diabetici, kardiaci, astmatici, lidé s onemocněním ledvin apod., dále osoby starší 65 let, osoby v kontaktu s rizikovými pacienty). Rizikoví pacienti mají očkování včetně aplikace plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, ostatním na něj přispívá většina zdravotních pojišťoven v rámci svých benefitních programů.


Kolik pojišťovny na očkování proti chřipcepřispívají? Zjistíte na další stránce!

1
2
nor TN.cz