nová technologie

Na otisky prstů můžeme pomalu zapomenout, poznají nás podle žil!

Lidská ruka
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Petra Štrunc Nevařilová
Petra Štrunc Nevařilová
22.2. 2021 5:40
Téma:

Australští vědci testují novou technologii k rozpoznávání osob podle žilního systému na hřbetu ruky. Podle odborníků bude tento způsob jen velmi těžké obejít na rozdíl od snímání otisků prstů nebo identifikace podle obličeje.

Identifikace osob pomocí biometrických údajů v posledních letech převládá a své postavení si vydobyla i v běžném životě. Vědci z univerzity z Nového Jižního Walesu v Austrálii nyní testují metodu, která jednotlivce rozpozná podle rozvětvení žilního systému na ruce. Výsledky studie, které se doposud zúčastnilo 35 lidí, jsou podle vědců slibné. Přesnost této metody je více než 99 %.


V rámci studie nasnímaly speciální 3D kamery přes 17 tisíc snímků žilního systému ruky sevřené v pěst. Pomocí umělé inteligence byly vybrány jedinečné rysy žilního systému, které mohou posloužit k identifikaci osob. Právě sevření ruky do pěsti znemožní případné okopírování žilního vzoru. "Žíly se nachází pod kůží, tím pádem nezanechávají žádný otisk, na rozdíl od prstů," řekl v rozhovoru pro CNN Syed Shah, jeden z autorů výzkumu. Podle něj bude nový systém identifikace daleko těžší obejít.

 

 

Podle vědců z australské univerzity mají dosud používané technologie svá úskalí. Otisky prstů mohou být sejmuty z povrchu, kterého se někdo dotkl, následně duplikovány a využity pro výrobu falešného otisku. Rozpoznávání obličeje, které je hojně využíváno například na letištích, může být obejito využitím fotografií získaných ze sociálních sítí. I zařízení pro snímání obrazu sítnice a duhovky se dají zmást. Barvu duhovky lze totiž snadno změnit pomocí kontaktních čoček.

 

Kromě běžného života mají různé metody identifikace osob své důležité místo i v kriminalistice. Policisté v minulosti dopadli zloděje například podle otisku ucha. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz