galerie masivní úhyn

Na pláži uvízly stovky velryb, boj s časem jich přežilo jen 100

Téma:

Neuvěřitelně smutný pohled se naskytl v pátek ráno obyvatelům Nového Zélandu, na pláži uvízlo přes 400 velryb, které velmi rychle začaly umírat. Vystresovaní dobrovolníci se okamžitě pustili do jejich záchrany, nakonec se podařilo zachránit přibližně 100 z nich.

Jedná se o třetí největší hromadný úhyn velryb v historii Nového Zélandu. Podle regionálního manažera odboru pro ochranu životního prostředí Andrewa Lamasona uvízlo na pláži Farewell Spit v oblasti Golden Bay (Zlatá zátoka) 416 kulohlavců, uvádí portál Phys.org.

 

Než přijeli na místo záchranáři, přibližně 70 % kytovců už uhynulo, zdechliny navíc dobrovolníkům výrazně ztěžovaly záchranu živých zvířat. Začal závod s časem, ale díky vysokému přílivu se podařilo více než 100 velryb zachránit.

 

Špatnou zprávou je, že vzhledem k počtu mrtvých velryb je pravděpodobné, že i zbytek bude velmi zesláblý a dobrovolníci se tak připravují na další tragické ráno, protože se velryby stále snaží držet ve skupině, uvedl Lamason.

 

V zátoce plave ohromné množství mršin, to představuje zdravotní riziko pro místní obyvatelstvo. Mluvčí odboru životního prostředí uvedl, že často se nechávají mršiny v zátokách, aby se na nich mohla krmit další zvířata. To by byla ale pro oblíbenou turistickou lokalitu tvrdá rána, proto pravděpodobně vyhloubí jámu, kam mršiny uloží.

 

 

V historii Nového Zélandu jde o třetí největší úhyn velryb. V roce 1918 jich na Chathamových ostrovech uhynulo kolem 1000, druhý největší úhyn byl v roce 1985, kdy u Aucklandu na plážích uhynulo přes 450 velryb.

 

GALERIE: Úhyn velryb v oblasti Golden Bay

1
/
3
Zdroj: Profimedia
Masivní úhyn velryb v oblasti Golden Bay

 

Kulohlavec Sieboldův je jedním ze dvou druhů rodu Globicephala. Jedná se o druh příbuzný delfínům, dorůstají délky až 6,5 metrů a dosahují váhy až 4 tun. Kulohlavci jsou sociální zvířata, většinou žijí v hejnech o přibližně 30 kusech.

 

 

Oblast Golden Bay je dokonalou pastí pro velryby, které do zátoky zabloudí. "Kdybyste chtěli navrhnout něco na chytání velryb, Golden Bay by byl pravděpodobně perfektní design," doplnil Lamason.
 

klma TN.cz