poslední rozloučení

Pohřeb herce Pence: Došlo na potlesk i slzy! Svěrák řekl, jaký byl

Lidé se přišli rozloučit s Bořivojem Pencem
Zdroj: Profimedia
Lidé se přišli rozloučit s Bořivojem Pencem

Desítky lidí se v pondělí přišly do strašnického krematoria naposledy rozloučit s hercem Bořivojem Pencem, který se proslavil zejména díky svému působení v Divadle Járy Cimrmana. Herec zemřel ve věku 82 let v pražské nemocnici. Smuteční řeč pronesl jeho dlouholetý kamarád a kolega Zdeněk Svěrák.

Malou obřadní síní strašnického krematoria zněl v pondělí dlouhotrvající potlesk. Příbuzní, kolegové i známí se tímto způsobem loučili s umělcem Bořivojem Pencem. Člen Divadla Járy Cimrmana zemřel 26. června ve věku 82 let v pražské nemocnici. Smuteční řeč pronesl jeho dlouholetý kamarád a spoluzakladatel divadla, kde Penc působil, Zdeněk Svěrák.

 

"Narodil se jako hrabě Nikolič do chudých poměrů", a proto hrál na "varhany chudých" harmoniku, přestože mohl být výborným klavíristou, pronesl Svěrák s odkazem na inscenaci hry Hospoda na mýtince.

 

Svěrák se s Pencem znal už od základní školy. Na svého kolegu vzpomínal jako na "rozeného pesimistu", který vždy očekával špatný konec, informuje ČTK. "Byl to dobrý život, nepodadlo to tak špatně," prohlásil Svěrák.

 

GALERIE: Lidé se přišli rozloučit s Bořivojem Pencem

1
/
12
Zdroj: ČTK
Lidé se přišli rozloučit s Bořivojem Pencem - Zdeněk Svěrák

 

Na závěr smutečního obřadu zazněly skladby Valčík na rozloučenou, Alžbětinská serenáda nebo Ave Maria. S Pencem se přišli kromě Svěráka rozloučit i Miloň Čepelka a další členové Divadla Járy Cimrmana. Mezi smutečními hosty byli také herci Miroslav Táborský, Vojta Kotek nebo hudebník Jaroslav Uhlíř.

 

 

Fanoušci Divadla Járy Cimrmana si Pence pamatují například jako Hynka z hry Blaník, náčelníka z Dobytí severního pólu, Bierhanzela z Vraždy v salonním coupé nebo třeba inspektora z Vyšetřování ztráty třídní knihy. Televizní diváci herce mohli vidět ve filmech Nejistá sezóna, Obecná škola, Lotrando a Zubejda nebo Vratné lahve.

lud TN.cz