doporučený kurz

Na pražském letišti budou nové cedule! Kvůli nevýhodné směnárně

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
Publikováno 15. 9. 2019

Na pražském letišti Václava Havla už brzy vzniknou informační cedule s oficiálními kurzy České národní banky. Jde o další opatření kvůli tamní směnárně, která nabízí nevýhodné kurzy. Její počínání v minulosti kritizovala ministryně financí Schillerová i premiér Babiš.

Vítejte v České republice, doporučený kurz za euro je 25 korun - taková slova by mohla nově vítat návštěvníky Česka. Jde o jednu z dalších změn, která nastává kvůli kurzovní nabídce směnárny InterChange. Ta nákup jednoho eura nabízí za osmnáct korun a jeho prodej za třicet.


"Zavedli jsme informační letáky, změnili jsme webové stránky, kde jsme upravili informace a zároveň jsme analyzovali možnosti instalování cedulí. Nyní mohu potvrdit, že cedule budou nainstalovány v rámci několika dnů," řekl mluvčí letiště Roman Pacvoň.


Nové cedule by měly být rozmístěné po celém letišti. Vedení letiště teď řeší jejich přesnou podobu. Po předchozích reportážích televize Nova apelovali na instalaci tabulí ministerstvo financí i premiér.

 

 

Směnárna dosud naší redakci vyjádření neposkytla. "Aby turisté a návštěvníci, kteří přilétají do České republiky, mnohdy poprvé, tak aby byli maximálně informováni o tom, jaký je platný kurz, o tom, že můžou odstoupit do tří hodin," řekla ministryně financí Alena Schillerová.

 

Cestující můžou tuto možnost využít nad rámec nynější legislativy. Pokud nejsou spokojení, můžou odstoupit v kterékoliv pobočce v centru a nemusí se vracet na tu letištní. "Za nás je důležité, aby turisté měli možnost být informovaní o jejich právech a každé řešení, které pomůže, je super," řekl Jan Herger, ředitel Czech Tourism.


Provozovatel směnárny měl na letišti také podle posledních slibů dorovnat kurzy tak, aby se shodovaly s těmi, které má v centru města. I tam ale nabízí euro za asi 18 korun a rozdíl po dorovnání je tak jen pár haléřů.

mik TN.cz