mnohamilionové škody

Na propadlé trati už pracují dělníci. Neštěstí zabránil strojvedoucí

Téma:

Následky masivního sesuvu půdy na železniční trati u Karlových Varů začali v pondělí odstraňovat dělníci. Neštěstí v sobotu na poslední chvíli zabránil strojvedoucí, který varoval ostatní vlaky. Správa dopravní železniční cesty chce trať mezi Karlovými Vary a Kláštercem nad Ohří obnovit do pondělí alespoň částečně - po jedné koleji. Opravy se podle odhadů vyšplhají na desítky milionů korun.

Železniční trať se kousek od nádraží v Dalovicích na Karlovarsku propadla minimálně do pětimetrové hloubky. Koleje se zkroutily, jako by byly z papíru.

 

Na délku má jáma odhadem 60 až 70 metrů. Dělníci se pustili do práce. "První je ten havarijní stav, kdy se musí zamezit tomu, aby tady nebyl další progres toho sesuvu," popsal hlavní problém ředitel specializované firmy Dušan Dufka. Koleje dělníci rozřezávali a pilami prořezávali i vegetaci pod strání, aby se sem v příštích dnech mohla dostat i těžká technika.

 


Neštěstí měl zabránit strojvůdce, který tímto místem v sobotu projížděl. Ucítil jakési zhoupnutí a informoval o tom traťmistra. Ten okamžitě úsek uzavřel a dobře udělal. Protože asi patnáct minut poté došlo k mohutnému sesuvu. Železničáři tak stačili zabránit velkému neštěstí. "Tady opravdu neselhal žádný pokyn v rámci dohledové činnosti, pravidelně se monitoruje stav trati," sdělil generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda.

 

 

Poškozenou trať si přijel prohlédnout i ministr dopravy. "Je důležité, jestli je to nějaká nahodilá ojedinělá věc, nebo nějaký jev, který se může opakovat. Podle toho buď přistoupíme k rozšířeným kontrolám, nebo nepřistoupíme," upozornil Dan Ťok.

 

Do týdne chtějí železničáři zprovoznit alespoň jednu kolej. Pak by mohli zahájit zavážku a vybudovat nový násep pro kolejiště.

František Nyklas/ lud TN.cz