Práce na zkrácený úvazek

Na půlúvazek pracují v EU miliony lidí. Ženy mají jiné důvody než muži

Práce - srovnání platů
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 23. 9. 2019
Téma:

Každý pátý zaměstnanec v Evropské unii pracuje na půl úvazku. Z drtivé většiny jde o ženy, které se k tomu ještě starají o děti nebo o nemocného blízkého. Největší problém sehnat práci na plný úvazek mají Řekové.

V členských zemích Evropské unie pracovalo v roce 2018 na zkrácený úvazek 31,2 milionu žen a 9,5 milionu mužů ve věku mezi 20 a 64 lety. Jde o 19 procent všech zaměstnanců, informoval evropský statistický úřad Eurostat.

 

Jako hlavní příčinu, proč vzali práci na půlúvazek, respondenti uváděli to, že nemohli najít "plnohodnotné" zaměstnání (23 % žen, 36 % mužů). Další lidé na zkrácený úvazek pracují proto, že se starají o děti nebo nesoběstačné dospělé - mnohem častěji tuto možnost volily ženy (29 % žen, 6 % mužů).

 

Dalším důvodem byly "rodinné nebo osobní povinnosti" (15 % žen, 10 % mužů) a "vlastní nemoc či postižení" (4 % žen, 7 % mužů). Lidé také často nemohou pracovat na plný úvazek, protože stále studují nebo jsou ve výcviku (6 % žen, 16 % mužů).

 

 

Nejvíce lidí nemohlo v minulém roce sehnat práci na plný úvazek v Řecku, následovaly Itálie, Kypr a Bulharsko. Nejméně dotázaných tento důvod volilo v Estonsku, Slovinsku a Česku.

 

Co se týče počtu zaměstnaných na poloviční úvazek, vede v žebříčku Německo, kde takto pracuje 10,7 milionu lidí. Následuje Velká Británie (sedm milionů) a Francie (4,6 milionu). Naopak nejméně (40 tisíc) má zkrácený úvazek na Kypru. Tyto údaje ale mohou být zavádějící -

TN.cz