počasí

Na řadě míst v Česku padaly teplotní rekordy. V jižních Čechách naměřili 20 °C

Zima
Zdroj: Mediafax
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
23.2. 2021 22:14
Téma:

Meteorologové v úterý naměřili na 14 místech v Česku dosud nejvyšší teplotu, jaká kdy byla v únoru. Nejtepleji bylo ve Vyšším Brodě v jižních Čechách, kde teploměry ukázaly rovných 20 stupňů. Teplotní rekord padl přibližně na třetině stanic.

"Pokud se na úterní teploty podíváme z pohledu stanic měřících 30 a více let, na 14 z celkových 155 byla překonána nejvyšší naměřená teplota za celý měsíc únor. Téměř na třetině stanic (49 ze 155) byl překonán extrém pro 23. únor,“ informoval na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).


Nejtepleji v úterý meteorologové naměřili ve Vyšším Brodě, kde bylo 20 °C. Teplota tak překonala dosavadní únorové maximum z 24. února 2008, kdy bylo 19,3 °C. Na řadě dalších stanic v jižních Čechách teploměry ukázaly 19 a více stupňů.

 


Podle zjištění ČHMÚ bylo velmi teplo také ve Frýdlantském výběžku. I tam teploty překročily 19 stupňů. Nový teplotní rekord si tak připsala rovněž stanice Hejnice, kde bylo 19,1 °C. Dosavadní maximum bylo z roku 1990 a činilo 17,5 °C.


Chladno naopak zůstalo v místech, kde byly mlhy. "V severních Čechách a na jihovýchodě Moravy se rozpouštěly nejpomaleji a maxima tam byla kolem 5 °C. Nejnižší maximum zaznamenali v Holešově (2,7 °C) a v Doksanech (2,8 °C),“ doplnili odborníci.


Další lámání teplotních rekordů však podle meteorologů není vyloučeno ani ve středu a ve čtvrtek. Za slunečného počasí budou totiž teploty opět překračovat 17 °C. "Maxima kolem 15 °C odpovídají spíše druhé polovině dubna,“ uzavřeli experti.

 

Mlha způsobovala dopravní problémy po celém Česku. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz