nebezpečné počasí

Středozemí děsí medikán, v ohrožení oblíbené destinace v Řecku

Medikán Ianos - 16. 9. 2020
Zdroj: NASA Worldview
Martin Klícha
Martin Klícha
17.9. 2020 11:58
Téma:

Ve Středozemí vznikla obdoba nebezpečného hurikánu. Takzvaný medikán, který dostal jméno Ianos, míří na Řecko, to by měl zasáhnout v pátek ráno. Očekává se velmi silný vítr a ohromné množství srážek. Počasí bude medikán ovlivňovat už před úderem na pevninu.

Řecko se připravuje na úder medikánu Ianos, ten by s sebou měl přinést destruktivní vítr, který by podle modelů mohl v nárazech dosahovat rychlosti kolem 205 kilometrů v hodině, a ohromné množství srážek, což může vyvolat bleskové povodně.

 

Nejsilněji by podle portálu tvnoviny.sk měl udeřit na oblíbené ostrovy jako jsou Lefkada, Kefalonie nebo třeba známy Zakynthos, očekávají se velké škody.

 

Kromě silného větru a velkého množství srážek by se mohla v medikánu objevovat tornáda, na ostrově Zakynthos se v pátek ráno očekávají až sedmimetrové vlny.

 

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže je v současné chvíli na dovolené v Řecku kolem pěti až sedmi tisíc Čechů.

 

Stojíte v cestě medikánu Ianos? Informace, záběry a fotografie nám můžete posílat na e-mail zpravy@nova.cz. Děkujeme.

 

 

Zatím není jasné, zda medikán po přechodu na pevninu nad Řeckem zanikne, nebo bude jeho cesta dále pokračovat. Pokud se naplní předpovědi, mohlo by se jednat o jeden z nejsilnějších medikánů v historii pozorování, uvádí tvnoviny.sk.

TN.cz