galerie vzácný nález

Muž objevil na procházce u Rychnova pravěký bronzový meč! Dar bohům

Unikátní nález bronzového meče z okresu Rychnov nad Kněžnou
Zdroj: Muzeum a galerie Orlických hor
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 17:03
7.11. 2019 14:54

Náhodný nálezce našel na Rychnovsku bronzový meč, který spadá do mladší doby bronzové. Podle archeologů se pravděpodobně jednalo o dar bohům. Archeologové se vrátili na místo a našli i kopí.

"Odkrytí tohoto ojedinělého nálezu mi bylo nahlášeno v sobotu ve večerních hodinách. Meč byl předán jen o pár hodin později – v neděli ráno. Náhodný nálezce původně ani netušil, co má v rukou, ale naštěstí se pochlubil svému známému, který je dlouholetým spolupracovníkem muzea a zprostředkoval vše potřebné," popsla archeoložka rychnovského muzea PhDr. Martina Beková.

 

Díky poctivému nálezci se  bronzový meč s jazykovitou rukojetí, který časové spadá do mladší doby bronzové, dostal do správných rukou. Okolnosti celého nálezu muzeum zjišťuje až dodatečně, protože náhodný nálezce nerozpoznal stáří a důležitost meče.

 

Bronzový meč je ozdobený jednoduchou rytou linií obíhající kolem ostří, které je podle muzea stále ještě ostré. Archeologové se vydali prohledat místo, ve kterém muž nález objevil. Místo procházeli i s detektorem kovů a našli nýty, které sloužily k uchycení rukojeti meče z organického materiálu, ale nedaleko také bronzové kopí.

 

 

Objev bronzového meče v regionu Rychnova nad Kněžnou je opravdu unikátní. "Obdobný nález byl u nás v okrese učiněn před 130 lety v Lipovce. Tento meč je ale časově mladší, z období starší doby železné. Bohužel u něj neznáme, z důvodu jeho stáří, nálezové okolnosti, které jsou pro archeology stejně důležité jako samotný nález. I tak je tento halštatský meč natolik významným objevem, že je uváděn v archeologickém třídění jako meč typu Lipovka označující podobné nálezy i v rámci Evropy," upozorňuje Beková.

 

Meč z Lipovky není uložen ve sbírkách rychnovské muzea, ale v depozitářích Národního muzea v Praze. "S největší pravděpodobností se jedná o tzv. monodepositum, tedy o ojedinělý předmět uložený do země. Pro mladší dobu bronzovou je ukládání depotů typické. Archeologové je vysvětlují buď jako uložení materiálu na horší časy či oběť bohům. V případě nového objevu meče se jedná s největší pravděpodobností právě o votivní dar neznámému božstvu," upřesňuje archeoložka Martina Beková.

 

Muzeum z důvodu ochrany lokality nezveřejnilo přesné místo nálezu. Místo budou prohledávat archeologové.
 

GALERIE: Unikátní nález bronzového meče z okresu Rychnov nad Kněžnou

1
/
5
Zdroj: Muzeum a galerie Orlických hor
Unikátní nález bronzového meče z okresu Rychnov nad Kněžnou - 1

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz