Nakažených přibývá

Na severu Čech propukla epidemie žloutenky! Tohle jsou její příznaky

Filip Pultar
Filip Pultar, Jan Pánik
Aktualizováno 10.10. 2019 11:18
Téma:

Hygienici v Libereckém kraji vyhlásili epidemii žloutenky typu A. Jen za posledních 10 dní v tomto regionu zaznamenali 20 nových případů a nakažených stále přibývá.

Od začátku letošního roku krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje už 69 případů s tím, že více než polovina nakažených pacientů je přímo z Turnova. "V tuto chvíli směřuje poučení k pedagogickému personálu, který ho předá dětem ve školách, sportovních a volnočasových centrech," informovali už v minulém týdnu zástupci města. Za posledních deset dnů přibylo dvacet nových případů.

 

Věkový rozptyl nakažených je od devíti měsíců až do 76 let. Na infekčním oddělení Liberecké nemocnice mají 25 lůžek, v tuto chvíli je obsazených zhruba dvacet z nich. Každý den přibývají v průměru dva noví infekční pacienti.

 

Inkubační doba žloutenky je od patnácti do padesáti dnů. Zhruba po týdnu od vypuknutí virového onemocnění přestávají být pacienti infekčními a mohou být z nemocnice propuštěni do domácího ošetřování.

 

 

Problém je hlavně v tom, že se zatím hygienikům nepodařilo najít zdroj nákazy. Zkontrolovali už přitom řadu provozoven, jídelen a restaurací. Vzhledem k tomu, že se nemoc šíří velmi rychle, nedá se předpokládat, že by se přenášela kontaktem mezi lidmi.

 

Žloutenka typu A je virové onemocnění, které postihuje játra a projevuje se nevolností, zvracením, bolestí hlavy a břicha. Příznakem je i velmi tmavá moč. U zhruba deseti procent nemocných má žloutenka vážný průběh, který si pak vyžádá několikaměsíční rekonvalescenci. Tato nemoc se přenáší například nedostatečnou hygienou, špinavýma rukama, nebo kontaminovanou vodou.

 

TN.cz