Letecké neštěstí

Na severu Německa se srazily dvě stíhačky! Jeden pilot zemřel

Téma:

Dva bojové letouny německé Luftwaffe se v pondělí před 14. hodinou srazily na severu Německa. Jde o víceúčelové stroje Eurofighter Typhoon. Piloti se podle prvotních zpráv měli ze strojů katapultovat, jeden z nich ale zřejmě zahynul. Místa dopadu obou strojů jsou od sebe vzdálena zhruba 10 kilometrů.

Podle deníku Focus jeden z pilotů zřícených stíhaček zemřel. Deník to odvedl s odkazem na televizi N-TV a na deník Nordkurier. Také policisté potvrdili, že nedaleko místa nehody našli lidské ostatky, nepotvrdili ale, že šlo skutečně o jednoho z letců.

 

První pilot, kterého se záchranářům podařilo najít, visel v korunách stromů asi 20 metrů nad zemí. Na místo vyrazili hasiči s výškovou technikou, aby jej ze stromů sundali.

 

Letadla patřila 73. letce německých vzdušných sil, která má základnu nedaleko Rostocku. Stroje se podle prvotních informací srazily ve vzduchu. Hořící letadla dopadla nedaleko jezera Fleesensee u města Jabel ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko.

 

 

Podle deníku Focus jeden stroj spadl do lesa, druhý se zřítil jižně od obce Nossentiner Hütte na okraj lesa. Trosky měly dopadnout i na obydlenou oblast, žádní zranění ale zatím nejsou hlášeni.

 

Deník Bild uvedl s odkazem na pilota třetího Typhoonu, který měl srážku vidět, že oba letci se stihli katapultovat. Jen jeden z nich ale dopad přežil.

 

 

Eurofighter Typhoon je společným projektem Itálie, Německa, Francie, Spojeného království a Španělska. Na začátku 80. let se tyto země rozhodly vyvinout moderní víceúčelový letoun určený k získání vzdušné převahy i k úderům na pozemní cíle. Francie později od projektu odstoupila a soustředila se na vývoj letounu Dassault Rafale, který na rozdíl od Typhoonu může operovat z paluby letadlové lodě.

 

Typhoony mají ve svých vzdušných silách Rakousko, Německo, Itálie, Omán, Saudská Arábie, Španělsko a Velká Británie, objednané je mají také Kuvajt a Katar. Nasazeny byly třeba v Libyi, kde bděly nad dodržováním bezletové zóny, a prováděly údery na pozemní cíle.
 

 

Související témata:
vbo TN.cz