NEHOD PŘIBÝVÁ

Na silnicích zemřelo letos už 93 chodců, stovky skončily v nemocnici

Jitka Fárová
Jitka Fárová
20.10. 2020 13:00
Téma:

Oproti loňsku se zvýšil počet chodců, kteří přijdou o život po srážce s autem. Podle statistik jich pětina zemře při dopravní nehodě na vyznačeném přechodu. Od letošního ledna do září nepřežilo srážku s autem už 62 chodců. To je meziroční nárůst o pět lidí.

V minulém roce se stalo 3 265 nehod, u kterých byl jedním z účastníků právě chodec. 93 z nich nehodu nepřežilo a 439 jich bylo zraněno těžce.

 

Přestože podle statistik nehody zaviní především řidiči aut, rozhodně se nedá podle dopravních expertů mluvit o tom, že chodci viníky nikdy nejsou. Nejčastějšími příčinami jsou náhlé vstoupení na přechod nebo do silnice či špatně odhadnutá vzdálenost přijíždějícího auta.

 

 

I když pandemie Covidu-19 a s ní související opatření letos celkově snížila intenzitu dopravy a následnou nehodovost na silnicích, nehod, při kterých umírali chodci, neubylo.


Experti i policisté proto žádají jak řidiče, tak i chodce, aby byli více opatrní. Na podzim se zhoršuje viditelnost, jsou často mlhy a brzy je tma. Chodci by proto měli nosit reflexní prvky, sledovat situaci na silnici a méně se při přecházení věnovat např. sledování mobilního telefonu. Podle dlouhodobých statistik se více nehod s chodci stává právě ve večerních hodinách při snížené viditelnosti.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz