Tragédie v Budapešti

Na šlapadlo už jen s vestou. Nehoda mění pravidla i v Česku

Pátrání na Dunaji
Zdroj: ČTK
Pátrání po obětech v Dunaji

Podle ministra dopravy by pražské půjčovny lodí měly aktivně nabízet plovací vesty, a to zejména asijským turistům, kteří často neumějí plavat. Resort to doporučil v souvislosti s nehodou v Budapešti, při níž zemřelo 28 jihokorejských turistů.

Kvůli nehodě na Dunaji teď plavební úřad mění i pravidla na Vltavě. Bilance srážky dvou lodí v centru maďarské metropole by totiž možná nemusela být tak hrozivá, kdyby jihokorejští turisté na palubě měli vesty. Právě asijští turisté totiž podle ředitelky Státní plavební správy Kláry Němcové často neumí plavat.

 

Proto společně s ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem apeluje na používání vest. "Státní plavební správa pro toto léto připravila doporučení pražským půjčovnám plavidel, aby v souvislosti s nedávnou nehodou v Budapešti zajistily pro neplavce především z řad asijských turistů plovací vesty," řekl ministr.

 

 

Pravidla se ale změní i jinde. Někde se například znovu objeví žluté bóje oddělující prostor pro bezpečné koupaní a plavbu. K tomu dojde v Praze, na Slapech, Velkých Žernosekách a Těrlicku. Zcela nově pak bójky přibydou i na několika úsecích horní Vltavy.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o šlapadlech v Praze:

lhu TN.cz