nečekaný nález

Na Slovensku našli časovou kapsli z roku 1761. Poškodila ji kulka

V kostele našli časovou schránku
Zdroj: Profimedia
Téma:

V kostelní věži našli stovky let starou časovou schránku. V kovovém tubusu, který byl prostřelený kulkou, byly listiny dokumentující stavbu věže kostela.

Při opravě věže farního kostela sv. Jána evangelisty a apoštola, který se nachází v Banské Belé, našli v útrobách kříže časovou schránku. Místní farář Tomáš Štefina přiblížil, že tubus byl uložen v makovici, což je část pod křížem.

 

Právě ta byla během druhé světové války prostřelená, přičemž střely zasáhly i kovový tubus. "Listina, která se tam našla, je z roku 1761. Je v latině a mluví o tom, že je věž už z roku 1745, ale silný vítr ji shodil. Nová věž byla postavena v roce 1761," dodal.

 

Listina je podle Štefiny dost poškozená od střelby. Text je čitelný, ale stručný, nemluví o detailech. Její přední strana obsahuje tři žalmy. "Když nestaví dům, marně se namáhají ti, co ho stavějí. To je jeden z nich," přiblížil farář.

 


Kromě listiny se ve schránce nacházely i dobové mince a ještě jeden zápis z roku 1897 v maďarštině, ten však zatím není přeložen.

 

Věž kostela je nyní v rekonstrukci, takže do ní plánují uložit i novou časovou schránku. Obsahovat by měla popis farnosti, obce, eura, výtisk Katolických novin a místních obecních novin.

Související témata:
has TN.cz