Ničivá bouře

Na Slovensku řádilo tornádo. Poničilo domy a strhlo elektrické vedení

Jan Houška
Jan Houška
6.10. 2020 13:34
Téma:

V pondělí odpoledne zasáhlo slovenskou obec Gemerská Ves tornádo. Ve vesnici za sebou zanechalo zničené domy, vyvrácené stromy a stržené elektrické vedení.

"Před čtvrtou hodinou odpoledne se přes Gemerskou Ves přehnala supercela. Právě na jejím okraji je výskyt tornád nejpravděpodobnější,“ uvedl Slovenský hydrometeorologický ústav.

 

Supercela je druh mohutné bouře, která s sebou přináší silné hromy a blesky. Právě v souvislosti s výskytem supercel dochází ke vzniku nejničivějších tornád na americkém středozápadě.

 

 

Tornádo způsobené supercelou se vytvořilo na okraji obce a postupně poničilo několik střech domů, vyvrátilo stromy a strhlo také elektrické vedení.

 

"V části Šankovce je poškozených asi osm střech na rodinných domech. Strženo je také několik střech na garážích a přístřešcích. Elektrikáři odstraňují popadané stromy a snaží se opět zprovoznit elektřinu,“ popsal velitel zasahujících hasičů Jozef Mikuda.

 

 

Naposled se tornádo objevilo před dvěma lety na východě Slovenska v obci Lekárovce.

 

V České republice řádilo tornádo naposled v roce 2018. Zprvu zasáhlo Kněževes a Chrášťany u Rakovníka, kde poškodilo střechy domů a vyvracelo stromy. Poté tornádo způsobilo extrémní polomy v nedalekém lese a ohnulo dva stožáry vysokého napětí.

 

GALERIE: Tornádo na Slovensku

1
/
3
Zdroj: TV Markíza
Tornádo na Slovensku - 3

TN.cz